Opublikowano: 10 kwiecień 2017, 11:52

W aktualnym Wochenblatt.pl

WochenALT

Tematy z wydania gazety Niemców w Polsce z 7 kwietnia.

Czas rozmów i wymiany doświadczeń – Już po raz 60. Związek Wypędzonych (BdV) zaprosił na doroczne przyjęcie przedstawicieli polityki, Kościoła, społeczeństwa oraz mniejszości niemieckich żyjących za granicą. Jak podkreślił przewodniczący BdV Bernd Fabritius, miał to być dla uczestników spotkania wieczór poświęcony osobistym rozmowom i dobrej zabawie. Nie obyło się jednak bez poruszenia tematów natury politycznej.
„Zbrodnia na mniejszościach to brodnia na narodzie polskim” – Waldemar Gielzok na co dzień jest przewodniczącym Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego. Od końca marca pełni jednak niecodzienną rolę: jest członkiem Komitetu Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa. Co ważniejsze, należy do Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. O znaczeniu jego członkostwa także dla mniejszości niemieckiej rozmawiał z nim Łukasz Biły.
Znacznie więcej niż Luter – Jubileusz 500-lecia reformacji jest priorytetem zarówno dla Centrum Kultury/Historii, jak i dla Niemieckiego Forum Kulturowego Wschodnia Europa. Te organizacje od 3 do 5 kwietnia zorganizowały we Wrocławiu międzynarodową konferencję. Jej tematyką była mnogość wyznań w Europie Środkowowschodniej i Południowej.
Przeszłość zachwyciła Gliwice – Podczas gdy w Kędzierzynie-Koźlu niemiecki napis odkryty podczas remontu dworca zdecydowano się zatuszować, w Gliwicach wykazano się większą otwartością. Odsłonięty na jednej z kamienic niemiecki napis odrestaurowano i zdecydowano się zachować, mimo że ma niewiele wspólnego z dzisiejszą funkcją budynku.
Konstytucja! – Poseł Ryszard Galla o znaczeniu Konstytucji RP dla mniejszości narodowych.
Niemcy na Ukrainie – Przewodniczący zarządu ZNSSK Bernard Gaida o drugiej części swojej wizyty na Ukrainie.
Niech stoją! – Myśli redaktora naczelnego Wochenblatt.pl Rudolfa Urbana dotyczące wciąż trwającej dyskusji o „ustawie pomnikowej”.
Remisowe derby Zagłębia Ruhry – Relacja ze spotkań 26 kolejki Bundesligi.
Hannover górą w szlagierze – Wieści z boisk 2 Bundesligi.

Szczegóły dotyczące powyższych tematów i wiele więcej znajdziecie Państwo w aktualnym wydaniu Wochenblatt.pl.

Autor: Łukasz Malkusz