Opublikowano: 11 kwiecień 2017, 09:15

Upamiętnienie 72 rocznicy zatopienia „Wilhelma Gustloff“, „Steuben“ oraz „Goyi“

Gdingen ALT

Tegoroczne uroczystości odbyły się 1 kwietnia w Gdyni. Uczestnikami byli nie tylko miejscowi przedstawiciele mniejszości niemieckiej, ale również reprezentanci organizacji z Gdańska, Warmii i Mazur oraz Pomorza Wschodniego, a także ziomkostw Prus Wschodnich i Pomorza.

Uroczystości organizowane są od 1997 roku przez Związek Ludności Niemieckiej z Gdyni pod przewodnictwem Benedykta Reszke. Tak jak dotychczas obchody odbyły się w kościele p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Świętego Piotra Rybaka w Gdyni, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca ofiary katastrof morskich. Najpierw z koncertem wystąpił chór „Stella Maris” pod batutą dyrygent Danuty Kowalczyk. Następnie mszę żałobną odprawił Andre Schmeier, duszpasterz Niemców w Warmii i na Mazurach. W swojej homilii nawiązał do tragicznych wydarzeń 1945 roku:

Stało się już tradycją, że spotykamy się w tej świątyni. To, że jesteśmy tutaj zgromadzeni, ma konkretną przyczynę. Wspominamy ofiary trzech największych katastrof morskich w historii świata, „Wilhelma Gustloffa”, „Steuben” oraz „Goya”, podczas których ponad 20 tysięcy osób straciło życie.

Także podczas mszy występował chór „Stella Maris”. Przy akompaniamencie organów i skrzypiec śpiewane były utwory Verdiego oraz Mozarta. Po mszy świętej przed tablicą pamiątkową złożono wieńce, kwiaty oraz znicze. Po uroczystościach w kościele uczestnicy uroczystości przeszli na nadbrzeżną promenadę przy Skwerze Kościoszki, gdzie kontynuowano obchody. Przy dźwiękach marsza żałobnego na wody Morza Bałtyckiego opuszczone wieńce oraz wiązanki kwiatów. Te, porwane przez morskie prądy, przypominały o zmarłych.

gdingen 2 ALT

Autor: Łukasz Malkusz