Opublikowano: 12 kwiecień 2017, 07:31

„Wiara fundamentem tożsamości“ – zapraszamy

dom

Od 24 do 26 kwietnia w Kamieniu Śląskim odbędzie się międzynarodowa konferencja „Wiara fundamentem tożsamości”. Serdecznie zapraszamy zarówno do udziału w samej konferencji, jak i w wydarzeniach towarzyszących.

Konferencja została zorganizowana z okazji jubileuszu 500-lecia reformacji. Uczestniczyć w niej będą przedstawiciele duchowieństwa oraz mniejszości niemieckich z krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz byłego Związku Radzieckiego. Celem jest zastanowienie się nad znaczeniem religii chrześcijańskiej w budowaniu tożsamości mniejszości narodowych oraz dyskusja o znaczeniu wartości chrześcijańskich w polityce. Będzie to również okazja do zapoznania się z działalnością duszpasterstwa mniejszości niemieckiej w różnych krajach Europy i Azji. 56 uczestników pochodzi z Polski, Rumunii, Czech, Rosji, Węgier, Estonii, Gruzji, Kazachstanu, Łotwy, Litwy, Słowenii, Serbii, Chorwacji, Ukrainy oraz Słowacji.

Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia będzie spotkanie z Hansem-Gertem Pötteringiem, byłym przewodniczący Parlamentu Europejskiego i przewodniczącym Fundacji Konrada Adenauera na temat: „Wartości chrześcijańskie w polityce – znaczenie mniejszości narodowych i religijnych w procesie zjednoczenia Europy”. Wystąpienie wraz z dyskusją zaplanowane zostało na 14:00, 24 kwietnia (poniedziałek) w pałacu w Kamieniu Śląskim (ulica Parkowa 1a).

Szczególnie zapraszamy 25 kwietnia (wtorek) na 16:30 do opolskiej katedry Świętego Krzyża. Biskup Opolski Andrzej Czaja odprawi nabożeństwo ekumeniczne, które zostanie poprzedzone koncertem organowym.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w wydarzeniach, które odbędą się w Kamieniu Śląskim, prosimy o potwierdzenie swojej obecności do 21 kwietnia. Zgłosić można się bezpośrednio w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu, pod numerem telefonu 77 402 51 05. Państwa zgłoszenie pozwoli nam przygotować odpowiednie wyżywienie. Zaproszenie na konferencję oraz jej program znajdziecie Państwo w załączniku.

Autor: Łukasz Malkusz