Opublikowano: 21 kwiecień 2017, 09:26

Dziś w Wochenblatt.pl – 21 kwietnia

WOCHENBLATT ALT

Tematy z dzisiejszego wydania gazety Niemców w Polsce.

Menedżerowie kultury dla mniejszości – Począwszy od przyszłego roku akademickiego Uniwersytet Opolski będzie kształcił kulturoznawców mniejszości narodowych. Studencki będą mogli odbywać praktyki w stowarzyszeniach mniejszości niemieckiej.
Costa Cordalis na Śląsku – Przygotowania do koncertu szlagierów  „Piosenka nie zna granic” trwają. TOBY z Monachium zaprasza 15 października 2017o godz. 16.00 do Hali Widowiskowo-Sportowej Azoty w Kędzierzynie-Koźlu. Gwiazdą wieczoru będzie Costa Cordalis, który na ten koncert specjalnie przyleci z Majorki.
Wiara filarem tożsamości – Pod takim hasłem w dniach 24-26 kwietnia 2017 r. odbędzie się na Górnym Śląsku spotkanie reprezentantów duchowieństwa i przedstawicieli mniejszości niemieckiej z krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz państw WNP. Dyskusja odbędzie się na zamku w Kamieniu Śląskim, a jej tematem będzie znaczenie wartości chrześcijańskich w polityce oraz działalność pastoralna na rzecz mniejszości w poszczególnych krajach.
Czy Miro straci tytuł? – Minęły dwa lata, od kiedy Miroslav Klose otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Opola. Jak na razie miasto nie doczekało się wizyty piłkarskiego mistrza świata w celu odebrania wyróżnienia. Teraz pojawiają się nawet pomysły związane z odebraniem tytułu.
Niemiecki po reformie – 1 września rozpocznie się okres wprowadzania nowego systemu oświaty, w którym nie będzie już gimnazjów. Samorządy przygotowały już nowe siatki szkół, dyrektorzy placówek opracowują arkusze organizacyjne szkół i przedszkoli. Czy reforma edukacji wpłynie w jakimś stopniu również na naukę języka mniejszości narodowej?
Wiara i tożsamość – Przewodniczący zarządu ZNSSK Bernard Gaida zaprasza na konferencję do Kamienia Śląskiego.
Efekt demolki – Poseł Ryszard Galla komentuje wyniki najnowszych sondaży partyjnych.
Zdrowy patriotyzm – Myśli redaktora naczelnego Wochenblatt.pl o współczesnym polskim patriotyzmie.
Leipzig wicemistrzem? – Relacja z 29 kolejki Bundesligi.
Hannover bliżej Bundesligi – Wieści z boisk 2 Bundesligi.

Szczegóły dotyczące powyższych tematów i wiele więcej znajdziecie Państwo w dzisiejszym wydaniu Wochenblatt.pl.

Autor: Łukasz Malkusz