Opublikowano: 17 maj 2017, 20:56

62 Kongres FUEN obraduje w Cluj-Napoce

DSC 0076 kopia

Co prawda oficjalne otwarcie zaplanowane zostało na jutrzejszy poranek, jednak już dzisiejszego wieczoru odbył się tradycyjny targ mniejszości.

Przedstawiciele organizacji członkowskich oraz goście zostali przywitani przez przewodniczącego FUEN Loranta Vincze, ten jednak oddał głos pełniącej gospodarza Annie Horwath, przewodniczącej lokalnej organizacji Demokratycznej Unii Węgrów w Rumunii, która przedstawiła cel wieczoru:

Na kongresie odpowiemy na ważne pytania: Dlaczego mniejszości potrzebują więcej praw? I dlaczego te prawa powinny być uregulowane na poziomie europejskim? Przedtem powinniśmy jednak poświęcić czas na wzajemne poznanie się i wspólne spędzenie czasu.

Horwath nawiązała także do roli Cluj-Napoci w dziejach mniejszości w Europie:

To wyjątkowe miasto. Mówi się, że ma tyle twarzy, co mieszkańców. Cluj Napoca to Siedmiogród w miniaturze. Dokładnie tutaj przed wiekami po raz pierwszy wprowadzono w Europie religijną wolność i równość.

Następnie przewodniczący rad poszczególnych powiatów opowiedzieli o swoich małych ojczyznach. Sandor Tamas z Covasna przedstawił Szeklerów i ich kraj. Csaba Borboly z Hargithy opowiedział o przyrodzie kraju Szeklerów i regionalnych produktach. Ferenc Peter (Mures) przedstawił sytuację mniejszości w lokalnych samorządach. Sandor Pasztor (Bihor) mówił o wyzwaniach związanych z zachowaniem kultury i języka. Wreszcie Csaba Pataki (Satu Mare) opowiedział o tym, jak funkcjonują wzajemne relacje wielu mniejszości narodowych w regionie.

Z programem muzycznym i kulturalnym wystąpiła grupa Szeklerów w tradycyjnych strojach. Wieczór był także okazją do wzajemnego poznania się, wymiany myśli, a także spróbowania regionalnych potraw przygotowanych przez przedstawicieli poszczególnych mniejszości.

DSC 0118 kopia

DSC 0135 kopia

Oficjalna część kongresu zostanie rozpoczęta jutro (czwartek) o godzinie 9:00.

Autor: Łukasz Malkusz