Opublikowano: 18 maj 2017, 09:49

Inicjatywa Minority SafePack w centrum uwagi

DSC 0168

Po oficjalnym otwarciu kongresu FUEN odbyła się dyskusja panelowa dotycząca inicjatywy Minority SafePack.

Przewodniczący FUEN Lorant Vincze wskazał na fakt, że wyzwaniem jest nie tylko zbiórka podpisów, ale również stworzenie zespołu oraz strategii mających wspierać przeprowadzenie akcji. Przewodniczący komitetu inicjatywy Hans Heinrich Hansen przypomniał negocjacje z Komisją Europejską, podkreślając przy tym także pozytywną zmianę nastrojów w jej względzie w ostatnich miesiącach. Przewodniczący Demokratycznego Sojuszu Węgrów w Rumunii Hunor Kelemen zapowiedział mocne zaangażowanie i zapowiedział, że być może jego mniejszość zbierze nawet do 250 000 podpisów. Konsultant prawny inicjatywy Thomas Hieber przedstawił następne kroki, które zostaną podjęte po zbiórce podpisów, a Frank de Boer wyjaśnił związane z tym kwestie techniczne.

Przewodniczący zarządu ZNSSK w Polsce oraz AGDM Bernard Gaida zapewnił o współpracy mniejszości niemieckich w Polsce i Europie:

Inicjatywa zostanie zaprezentowana podczas zjazdu delegatów ZNSSK. Przygotowane zostanie także polskie tłumaczenie Minority SafePack, żeby zachęcić wszystkie mniejszości narodowe i etniczne w Polsce do zaangażowania w zbiórce podpisów.

DSC 0175

Autor: Łukasz Malkusz