Opublikowano: 18 maj 2017, 17:40

Pierwszy dzień kongresu FUEN

DSC 0182

Po oficjalnym otwarciu i dyskusji na temat inicjatywy Minority SafePack, popołudnie było czasem rozmów o wkładzie mniejszości narodowych w europejskie dziedzictwo kultury.

Najpierw reprezentanci organizacji członkowskich i goście dowiedzieli się więcej na temat mniejszości węgierskiej w Rumunii. Zarówno tło historyczne jak i bieżące zagadnienia związane z tym tematem przedstawił Istvan Horwath, przewodniczący Rumuńskiego Instytutu do spraw Badań nad Mniejszościami Narodowymi.

Przed uczestnikami kongresu wystąpił również Tibor Navracsics, komisarz europejski do spraw oświaty, kultury, młodzieży i sportu – w ten sposób po raz pierwszy członek Komisji Europejskiej wystąpił na kongresie FUEN. Navracsocs jasno podkreślił znaczącą rolę mniejszości i języków mniejszościowych w Europie:

Języki i kulturowa różnorodność to skarby Europy, które mogą zostać ważnym składnikiem naszej wspólnej przyszłości.

Dyskusja została poprzedzona wystąpieniami dyrektora Muzeum Sztuki w Cluj-Napoce Luciana Nastasa Kovacsa, sekretarz generalnej FUEN Susann Schenk oraz badaczki Rumuńskiego Instytutu do spraw badań nad Mniejszościami Narodowymi Adriany Cupcea.

Wieczór przeznaczony był na wspólne spędzenie czasu oraz wymianę myśli – goście uczestniczyli w niemieckim i armańskim wieczorze kulturalnym.

Autor: Łukasz Malkusz