Opublikowano: 13 wrzesień 2017, 11:57

W Osijeku o sytuacji mniejszości w Środkowej Europie

FOTO koschykde

Od 6 do 8 września w Osijeku (Chorwacja) odbyło się sympozjum Fundacji Konrada Adenauera oraz mniejszości niemieckiej w Chorwacji. Mniejszość niemiecką w Polsce reprezentował przewodniczący zarządu ZNSSK Bernard Gaida.

Sympozjum zostało zainaugurowane wystawą „Esseker Spuren“ z okazji 25-lecia założenia niemieckiego stowarzyszenia. Drugi dzień poświęcony był dyskusjom o sytuacji mniejszości niemieckich w Środkowej Europie. Ostatniego dnia sympozjum odbyło się złożenie wieńców pod pomnikiem ofiar powojennego obozu dla Niemców w Valpovo/Walpach a także zwiedzanie mniejsca spotkań Niemców w Chorwacji w kaplicy św. Rocha w Valpovo wraz z nabożeństwem.

Bernard Gaida mówił o perspektywach ochrony praw mniejszości w Europie. Pełen tekst jego wystąpienia (w języku niemieckim) znajdziecie Państwo w załączeniu. Dalszymi uczestnikami byli między innymi pełnomocnik rządu federalnego do spraw wysiedlonych i mniejszości narodowych Hartmut Koschyk, przewodniczący FUEN Lorant Vincze, a także przedstawiciele mniejszości niemieckich z Chorwacji, Serbii, Słowenii, Węgier oraz Rumunii.

Relację z sympozjum (w języku niemieckim) oraz zdjęcia znajdziecie Państwo tutaj:

https://www.koschyk.de/international/koschyk-fuehrt-erfolgreiche-gespraeche-zu-minderheitenfragen-in-kroatien-und-serbien-29269.html

FOTO: www.koschyk.de

Autor: Łukasz Malkusz