Log in
Anna Hermasz

Anna Hermasz

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

WIELKIE ŚLIZGANIE - 7.03.2020

Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej organizuje 7 marca 2020 r. na lodowisku Toropol po raz piętnasty imprezę charytatywną Wielkie Ślizganie, tym razem pod hasłem: „Pomagaj z nami, bądźmy bohaterami”. Impreza na opolskim lodowisku jest organizowana dla dzieci z domów dziecka oraz z innych placówek opiekuńczych z województwa opolskiego. Pozostali zainteresowani, którzy chcieliby aktywnie spędzić wolny czas w tym dniu za wstęp na lodowisko, zapłacą symboliczną złotówkę. Uzyskany dochód ze sprzedaży biletów, zostanie przeznaczony na rehabilitację Liliany Sikory, która urodziła się z wadami serca, hypoplazją lewego płuca oraz wadą układu pokarmowego. W drugim miesiącu życia potwierdzono u niej wadę genetyczną. Po urodzeniu przeszła 4 operacje, w tym operację serca. Zmaga się z obniżonym napięciem mięśniowym, zaburzeniami integracji sensorycznej oraz z zaburzeniami koncentracji, które utrudniają jej normalne funkcjonowanie. Wymaga ciągłej rehabilitacji, terapii integracji sensorycznej oraz terapii logopedycznej. 

Impreza ma nie tylko charakter wsparcia materialnego, ale głównie wsparcia duchowego poprzez zauważenie, akceptację i zarażanie uśmiechem dzieci. Nasza akcja przyciąga na lodowisko zarówno osoby, które dobrze radzą sobie z jazdą na lodzie, jak również te, które jeszcze nigdy nie jeździły na łyżwach. Dzieci, które nie potrafią jeszcze jeździć mogą liczyć na pomoc naszych wolontariuszy. Dzięki nim mogą w pełni korzystać z uroków lodowiska, wyzbywają się przez to obaw związanych z tą dyscypliną sportu.

W międzyczasie trwa zbiórka artykułów higienicznych dla opolskich domów dziecka, które można przynosić do 20.03.2020 do biura Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej na ul. Marii Konopnickiej 6 (3 piętro).

Zapraszamy Państwa 7 marca na Wielkie Ślizganie wraz z dziećmi, wnukami, przyjaciółmi oraz znajomymi. Prosimy również o wsparcie projektu na stronie na Facebooku:  https://pl-pl.facebook.com/slizganie.schlittern/.

 

Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

77 44 16 205

Zaproszenie na uroczystość z okazji 232 rocznicy urodzin Josepha von Eichendorffa

Szanowni Państwo, drodzy miłośnicy twórczości Eichendorffa,

Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa zaprasza serecznie na uroczystość z okazji 232 urodzin Josepha von Eichendorffa opatrzonej mottem: Joseph baron von Eichendorff - ostatni, niemiecki romantyk. Rozpoczęcie uroczystości w Łubowicach w sobotę, dnia 14 marca 2020 r. o godz. 15:00.

W programie: 

  • 15.00 - Msza św. koncelebrowana. Przejście w procesji z orkiestrą dętą oraz pocztami sztandarowymi na stary cmentarz
  • 16.30 - Otwarcie akademii w sali Bankietowej Centrum Eichendorffa. Prelekcja dr Gabrieli Jelitto-Piechulik pt. "Joseph von Eichendorff- ostatni niemiecki romantyk". Koncert muzyki klasycznej. Wystapią: zespół artystyczny "Sogni d' oro": Agnieszka Wgrzynowska - sopran/ David Stoklosa - tenor/ Joanna Koenig - fortepian/ Aneta Knopp - skrzypce. Utwory: R. Schumanna, W.A. Mozarta, R. Straussa, E. Kalmana, F. Lehara, A.L. Webbera, C.A. Bixio.

Plakat 232. Geburtstag von. J. v. Eichendorff 2020 Original 1Plik do pobrania:

Schlesien Journal 18.02.2020

W dzisiejszym programie  "Schlesien Journal": minęło 75 lat, a jednak bolesne wspomnienia powracają. Koniec II wojny światowej, którą rozpętały nazistowskie Niemcy, zamiast pokoju, przyniósł Niemcom w Polsce jeszcze więcej cierpienia. Tysiące ludzi zmuszono do ucieczki albo wypędzono. Wśród nich była rodzina Reinharda Egemanna. Pogodzenie się z gorzką przeszłością ułatwia fakt, że mieszka dziś w swoim domu rodzinnym, który jego ojciec wybudował w Nowej Bogacicy w 1932 roku. 

  • Dział: Video

Zaproszenie na spotkanie ze świadkami czasu

Zapraszamy na pierwsze w roku 2020 spotkanie ze świadkami czasu.

W dniu 25.02.2020 r. (wtorek) o godz. 13.30 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu

ul. Kościuszki 14 odbędzie się spotkanie ze świadkami czasu nt.

Kiedy język decyduje o twoim losie…

Wenn die Sprache über dein Schicksal bestimmt …

Temat wydarzenia, sprawia iż w sposób szczególny wpisujemy się z tą inicjatywą w obchody dnia języka ojczystego. Dzień ten ma służyć promocji wielojęzyczności oraz ochronie różnorodności językowej. Świadkowie, czyli Pani Ingeborg Odelga - 94-letnia prószkowianka, poetka, miłośniczka i popularyzatorka twórczości Josepha von Eichendorffa. Uhonorowana statuetką Leopolda za działalność kulturalną oraz Walter Czok - mieszkaniec Wójtowej Wsi (dzielnicy Opola), społecznik, miłośnik historii lokalnej. Zaangażowany w renowację pomnika poświęconego ofiarom I Wojny Światowej w Wójtowej Wsi podzielą się wspomnieniami z okresu dorastania dot. m.in. nauki języków. Ponadto opowiedzą o wadach i zaletach wynikających z posługiwania się na co dzień językiem niemieckim. Z jednej strony należy pamiętać bowiem, iż w tamtym okresie posługiwanie się j. niemieckim budziło wiele kontrowersji. Nasi goście postarają się opowiedzieć o tym jak radzili sobie z tą trudną wtedy rzeczywistością.

Link do pobrania:

Subskrybuj to źródło RSS