Log in
Anna Hermasz

Anna Hermasz

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bernard Gaida wręczył list gratulacyjny dla Krzysztofa Ruchniewicza

W dniu dzisiejszym (17.01.2020) w Sali Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego odbyło się wręczenie Krzyża Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec dla Pana Krzysztofa Ruchniewicza, który jest historykiem, niemcoznawcą, profesorem tytularnym, dyrektorem Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta, przewodniczącym Rady Dyscypliny Naukowej Historia, fotografikiem oraz blogerem. W 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi „za zasługi na rzecz rozwoju nauki”.

Odznaczenie wręczył Pan Rolf Nikel, ambasador Republiki Federalnej Niemiec, reprezentujący zarazem Prezydenta Federalnego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Serdecznie gratulujemy!

 

 

URKUNDE

Begegnet uns jemand, der uns Dank schuldig ist, gleich fällt es uns ein.

Wie oft können wir jemand begegnen, dem wir Dank schuldig sind,

ohne daran zu denken.

 

(Johann Wolfgang von Goethe)

 

 

 

 

 

 

mit Freude entnahm ich die Nachricht über Ihre Verleihung des Bundesverdienstkreuzes am Bande des Verdienstordens der Bundesrepublik Deutschland, welches Ihnen feierlich am 17. Januar 2020 überreicht wird.

 

Als Vorsitzender des Verbandes der deutschen sozial-kulturellen Gesellschaft möchte ich Ihnen im Namen der deutschen Volksgruppe Polens meine aufrichtigen Gratulationen übermitteln. Dabei möchte ich betonen, dass ich Ihre langjährigen wissenschaftlichen und didaktischen Aktivitäten als Historiker an der Breslauer Universität außerordentlich zu schätzen weiß. Ihre grenzenlose Bereitschaft sich der deutschen Geschichte zu widmen, erforderte viel Aufwand, Disziplin und Zielstrebigkeit. Als Autor zahlreicher geschichtlicher Analysen, haben Sie einen großen Beitrag zu einer besseren Verständigung der vergangenen, auch der modernen Geschichte geleistet. Ohne Zweifel möchten wir unseren Respekt und die Bewunderung für Ihre zahlreichen Publikationen, die unter anderen an die deutsch-polnischen Beziehungen anknüpfen, zum Ausdruck bringen.

 

Nehmen Sie unsere besten Wünsche für die weitere berufliche Laufbahn und das private Leben entgegen. Wir wünschen Ihnen viel Schaffenskraft und Gesundheit, Ausdauer und Erfolg aber auch Gottes Segen auf allen noch bevorstehenden Wegen und bei der Erfüllung der weiteren Aufgaben und Pläne.

 

 

 

Hochachtungsvoll

 

 

 

Bernard Gaida

Vorsitzender

Schlesien Journal 14.01.2020

Roland Skubała pasjonat Śląska i jego historii założył Izbę Muzealną w Pyskowicach. Zaproszenie na obchody Tragedii Górnośląskiej do Łambinowic. Relacja z koncertu świątecznego i prezentacji książki w Głogówku.

  • Dział: Video

Posiedzenie Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych poświęcone "VI Raportowi dot. sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce."

7 stycznia 2020 r. Pan Bernard Gaida, Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce oraz Pan Ryszard Galla, Poseł na Sejm RP, uczestniczyli w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, która odbyła się w gmachu Sejmu w Warszawie.

Podczas obrad rozpatrzona została informacja Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat aktualnej sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych w świetle „VI Raportu dotyczącego sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego w Rzeczypospolitej Polskiej – 2018 r.”

Niniejszy raport odnosi się do roku 2017, który jest przestarzały, na co wszyscy dyskutanci, łącznie z Panem Gaidą zwrócili uwagę, że zajmują się „historycznym raportem”. Przewodniczacy Związku, wspomniał, ( i to zostało przyjęte jako postulat do następnego raportu) że raport ten odnosi się wyłącznie do przepisu prawa wewnętrznego, w ogóle nie odnosi się do ratyfikowanych przez Polskę dwóch bardzo ważnych dokumentów, czyli:

  • Europejskiej Karty języków regionalnych lub mniejszościowych,
  • oraz konwencji ramowej o ochronie mniejszości narodowych.

Pan Bernard Gaida zgłosił postulat, że taki raport nie może tego pomijać, ponieważ te dwa dokumenty są wzorem, do którego Polska zadeklarowała się, że dąży. Przewodniczący Związku napomknął na to, że wszystkie do tej pory raporty Rady Europy, np. na temat edukacji dla Mniejszości Niemieckiej są negatywne i jeśli są pomijane, to nie widać tej negatywnej oceny.

Postulat został przyjęty przez Przewodnicząca Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Panią Wandę Nowicką oraz przez obecnych przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Przewodniczący Związku wraz z posłem RP Ryszardem Gallą zabrali głos w sprawie dotyczącej problemu nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej w klasach VII i VIII szkół podstawowych, która jest drastyczna, wręcz dramatyczna. Nie wynika ona ze starego raportu (z 2017 roku), lecz jest ona nowa i dlatego obaj Panowie krytykowali w niej to, że zbyt późno raport ten trafił na posiedzeniu Komisji, co również zostało skrytykowane przez Przewodniczącą Komisji. Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewnili, że w najbliższym czasie pojawi się kolejny raport.

Na posiedzeniu również uczestniczyli przedstawiciele mniejszości romskiej, słowackiej, żydowskiej i niemieckiej.

Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń, Pan Bernard Gaida dodał: „Mnie osobiście zmartwiła frekwencja posłów, bo posłów na posiedzeniu tej komisji naliczyłem jedynie siedmiu lub ośmiu, więc jakby poziom zainteresowania tym raportem ze strony posłów był słaby, a nawet bardzo słaby. Co prawda trzeba powiedzieć, że to było pierwsze posiedzenie po przerwie świątecznej. Krytycznie oceniam frekwencję i brak zainteresowania posłów tym tematem.”

Posiedzenie odbyło się w 15. rocznicę uchwalenia ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.

81656566 1007402036292246 1360245387075518464 n

Foto: Bernard Gaida

Subskrybuj to źródło RSS