Log in
Patryk Lisek

Patryk Lisek

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. URL strony:

Schlesien Journal 19.03.2019

W ramach naszego cyklu "Hallo DFK" odwiedzimy dziś DFK Gosławice. To wyjatkowe koło. Ma swoją siedzibę w mieście, a nie na wsi, jak większość DFK. W dalszej części programu Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Sląsku Opolskim, spotykał się w marcu z członkami kół DFK z gminy Głogówek. Spotkania takie odbywaja się regularnie raz w miesiącu, za kązdym razem w innej gminie. 

  • Dział: Video

Schlesien Journal 05.03.2019

Jaka jest moja tożsamość i co ma na nią wpływ? Odpowiedzi na pytania takie jak to szukali uczniowie pięciu szkół z Opolszczyzny którzy należą do mniejszośći niemieckiej. Młodzież nakręciła film dokumentalny o pisarzu i naukowcu Matthiasie Kneipie. A w cyklu "Hallo DFK" odwiedzimy Krośnicę w gminie Izbicko. Koło DFK łączy tu wielu mieszkańsów wsi. 

  • Dział: Video

Schlesien Journal 26 02 2019

W dzisiejszym programie o pierwszy młynie parowym zbudowanym na Śląsku w XIX wieku przez o rodzinie Hilbert. Fundacji ratująca zabytki przemysłowe udało się zamknięty od 2016 roku młyn uratować od zniszczenia. Jako relikt minionej epoki przetrwał jako muzeum, kótre można dziś podziwiać. W dalszej części programu 21 lutego Europa świętowała po raz 20. Międzynarodowy Dzięń Języka Ojczystego. Dzień ten ma przypominać o języku jako dobru kultrowym i wspierać różnorodność językową. 

  • Dział: Video

Spotkanie ze świadkami Historii w Olsztynie

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Olsztynie oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zapraszają na spotkanie dyskusyjne pt. „Edukacja, praca i rodzina we wspomnieniach mieszkańców Warmii i Mazur”, 19 marca 2019 r.

Termin: 19.03.2019 roku
Miejsce: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Olsztynie

II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K.I. Gałczyńskiego w Olsztynie ul.  Roberta i Karola Małłków 3
Godzina: 11.00

Świadkowie historii będą wspominać życie rodzinne, dzieciństwo, młodość i lata szkolne, zarówno przed II Wojną Światową, jak i po jej zakończeniu. Nie zabraknie wspomnień trudnych i radosnych.  Chcemy, aby młode pokolenie czerpało naukę z doświadczenia i przeżyć tych świadków, aby wykorzystało ich mądrość w swoim dalszym życiu.

Poprzez takie spotkania chcemy pokazać, jak działamy, jak działa młodzież, która chce coś zrobić dla społeczeństwa, ale przede wszystkim też dla siebie, ocalić od zapomnienia wspomnienia swoich dziadków i babć, sąsiadów.


Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 15 marca 2019 r. 

KONTAKT

Izabela Waloszek 
Dom Współpracy Polsko - Niemieckiej 
tel.: 77 402 51 05
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Subskrybuj to źródło RSS