Log in

Kursy sobotnie od najbliższej soboty ponownie w kołach DFK

 

Ponad 60 nauczycieli języka niemieckiego wzięło udział w minioną sobotę w seminarium dla nauczycieli prowadzących kursy sobotnie 14. edycji największego projektu dla dzieci mniejszości niemieckiej w Polsce. 

Kursy sobotnie dla dzieci są cykliczną ofertą Związku Niemieckich Stowarzyszeń (VdG) kierowaną w bieżącej edycji do ponad 1200 dzieci w województwach opolskim, śląskim, warmińsko-mazurskim i pomorskim. W okresie od marca do czerwca kursy odbędą się w 70 kołach DFK, w tym w sześciu kołach, które po raz pierwszy przystępują do projektu - Bojanów, Brożec, Górki, Kopienica-Łubie, Opole Wróblin i Roszowice.

Na seminarium wprowadzające, organizowane przez VdG w Sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, przybyli zarówno nauczyciele, którzy w projekcie biorą udział od wielu edycji, jak i ci nowi – którzy po raz pierwszy usłyszeli o planowanej tematyce zajęć, terminach, dokumentacji i rozliczeniu projektu.

Curriculum Frühling 2017Głównym tematem sobotniego seminarium była prezentacja curriculum kursów sobotnich – zestawu tematów i pomysłów na pracę z dziećmi przez dziesięć kolejnych sobót. Curriculum jest swego rodzaju podręcznikiem dla nauczyciela i w szczegółach definiuje, czym dzieci będą zajmować się w nadchodzącej edycji projektu. Tym razem motywem przewodnim jest odkrywanie świata – tego najbliższego dzieciom (świata zmysłów i kolorów, lasu, wiosennej przyrody), jak i tego odległego, związanego z miejscami i zjawiskami, których wiele dzieci nie miało jeszcze okazji poznać, takich jak choćby kontynenty czy wulkany. Jeden temat będzie zajmował dzieci w sposób szczególny – „Wir entdecken Deutschland”. Na realizację tego tematu do koła DFK zaproszeni zostaną rodzice dzieci uczestniczących w projekcie. Ich udział w jednym wybranym kursie sobotnim jest elementem każdej edycji projektu. Organizatorzy mają nadzieję, że spotkań takich będzie więcej. Curriculum edycji wiosennej przewiduje bowiem zajęcia związane z obchodami świąt wielkanocnych i Dnia Matki, a rodzice mogą towarzyszyć swoim pociechom również w każdym innym spotkaniu. Każdy nauczyciel chętnie skorzysta z pomocy kilku mam lub tatusiów, którzy co sobotę pomogą dzieciom w wykonywaniu prac plastycznych, wyjściach na spacer czy komunikacji z niemieckojęzycznym nauczycielem.

Kursy sobotnie edycji wiosennej rozpoczną się już 18 marca. Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Straw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Rzeczpospolitej Polskiej.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 marzec 2017 10:51