Log in

Martin Schulz zostanie kandydatem SPD na kanclerza

SCHULZ GABRIELpng

Na niemieckiej scenie politycznej doszło wczoraj do dużej niespodzianki. Przewodniczący SPD Sigmar Gabriel zrezygnował z ubiegania się o urząd kanclerza na rzecz byłego Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza.

Gabriel jest przewodniczącym SPD od listopada 2009 roku, a od grudnia 2013 roku pełni urząd wicekanclerza oraz Ministra Gospodarki i Energetyki. Z tego powodu przez długi czas uznawany był za naturalnego kandydata na kanclerza, jednocześnie jednak unikał jednoznacznych deklaracji na ten temat. Tak było do wczoraj. W wywiadzie dla tygodnika Stern Gabriel oświadczył, że wycofuje się z kandydowania. Nowym kandydatem i jednocześnie następcą Gabriela jako przewodniczącego partii został były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Te propozycje zostały zatwierdzone na wieczornym posiedzeniu prezydium partii, a w marcu mają zostać potwierdzone przez zjazd partyjny. W wywiadach dla Stern i Zeit Gabriel uzasadnił swoją decyzję względami osobistymi.

W piątek ma także dojść do przetasowań w niemieckim rządzie. Sigmar Gabriel ma przenieść się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dotychczasowy szef MSZ Frank-Walter Steinmeier jako kandydat wielkiej koalicji najpewniej 12 lutego zostanie wybrany na nowego prezydenta Republiki Federalnej Niemiec. Następczynią Gabriela w Ministerstwie Gospodarki ma zostać sekretarz stanu Brigitte Zypries.

Martin Schulz dotychczas spędził niemal całą karierę polityczną na niwie europejskiej. Od 1994 roku jest posłem do Parlamentu Europejskiego, a w latach 2012-2017 był jego przewodniczącym. Na wybory parlamentarne w 2017 roku zapowiedział przejście do polityki krajowej. W kampanii wyborczej będzie głównym kontrkandydatem kanclerz Angeli Merkel.

Fot. Martin Schulz (z lewej) i Sigmar Gabriel (autorzy: A.Savin i AG Gymnasium Melle)

Ostatnio zmieniany środa, 08 luty 2017 20:56