Log in

Gabriel nowym szefem niemieckiego MSZ

W piątek doszło do przetasowań w niemieckiej Radzie Ministrów. Najważniejszą zmianę stanowi objęcie teki ministra spraw zagranicznych przez Sigmara Gabriela.

Zmiany są efektem zeszłotygodniowych wydarzeń na niemieckiej scenie politycznej. We wtorek Sigmar Gabriel zapowiedział rezygnację z ubiegania się o urząd kanclerza oraz ustąpienie z funkcji przewodniczącego SPD. Jego rolę jako szefa ugrupowania oraz głównego kontrkandydata Angeli Merkel we wrześniowych wyborach przejął były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Martin Schulz. Ta roszada została wczoraj potwierdzona przez zarząd SPD, o czym na swojej stronie internetowej donosi między innymi tygodnik Der Spiegel:

http://www.spiegel.de/politik/deutschland/martin-schulz-spd-parteivorstand-nominiert-kanzlerkandidaten-a-1132210.html

Już w piątek Sigmar Gabriel objął tekę ministra spraw zagranicznych. Na tym stanowisku zastąpił Franka-Waltera Steinmeiera, który najprawdopodobniej 12 lutego zostanie wybrany na prezydenta RFN. Następczynią Gabriela jako ministra gospodarki i energetyki została z kolei Brigitte Zypries. Więcej o roszadach w gabinecie Angeli Merkel przeczytać można tutaj:

https://www.tagesschau.de/inland/gabriel-aussenminister-101.html

Fot. AG Gymnasium Melle.

Ostatnio zmieniany piątek, 10 luty 2017 16:50