Log in

O mniejszościach na Ukrainie

Przewodniczący zarządu ZNSSK w Polsce oraz Grupy Roboczej Mniejszości Niemieckich w FUEN (AGDM) Bernard Gaida jako członek delegacji FUEN bierze udział w rozmowach Okrągłego Stołu Mniejszości Narodowych Ukrainy.

Rozmowy Okrągłego Stołu to jeden z najważniejszy punktów wizyty na Ukrainie. Zostały zorganizowane przez mniejszość węgierską (KMKSZ), którą podczas rozmów reprezentują Dr. László Brenzovics, Petneházy Gyula oraz Tóth Mihály. Obecni są także między innymi przedstawiciele Bułgarów Anton Kisse), Rumunów (Hryhoriu Timish), Tatarów Krymskich (Rafat Chubarov) oraz Niemców (Wladimir Leysle). Ze strony FUEN oprócz Gaidy do rozmów zasiedli także przewodniczący Loránt Vincze oraz jego zastępca Halit Hapiboglu.

W środowe popołudnie i w czwartek odbędą się spotkania na szczeblu rządowym, z ministrami i wiceministrami ukraińskiego rządu, a także z posłami ukraińskiego parlamentu. Ważnym elementem wizyty są także spotkania z reprezentantami Tatarów Krymskich. Sytuacja tej grupy narodowościowej w kontekście okupacji Półwyspu Krymskiego to ważny i trudny temat. Bernard Gaida jako przewodniczący AGDM odwiedzi również centrum niemieckiej kultury „Widerstrahl” w Kijowie, a także spotka się osobiście z członkami mniejszości niemieckiej na Ukrainie.

Pełną relację z wizyty delegacji FUEN na Ukrainie przeczytacie Państwo na Portalu Niemców w Polsce w ciągu najbliższych dni.

Ostatnio zmieniany środa, 22 marzec 2017 13:52