Log in
Patryk Lisek

Patryk Lisek

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. URL strony:

Zmarła Jadwiga Wardecka

Ze smutkiem informujemy, że zmarła niespodziewanie pani Jadwiga Wardecka, członkini Związku Mniejszości Niemieckiej w Sztumie. Pogrzeb Pani Wardeckiej odbędzie się w najbliższą środę (16.01.2019r.) o godzinie 12:00 w Kościele parafialnym św. Józefa (Gościszewo 13 82-400 Sztum) w Sztumie.

Związek Niemieckich Stowarzyszeń składa rodzinie oraz najbliższym najszczersze wyrazy współczucia.

  • Dział: VdG

Nie żyje Paweł Adamowicz

 Ze smutkiem informujemy, iż poniedziałek tj. 14 stycznia 2019 zmarł długoletni Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Prezydent zmarł wskutek obrażeń, które poniósł podczas ataku w trakcie niedzielnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku.

Paweł Bogdan Adamowicz (ur. 2 listopada 1965 r. w Gdańsku) – prawnik, polityk, działacz społeczny, od 1998 r. prezydent Miasta Gdańska.

W liceum zaangażował się w konspirację solidarnościową, w roku 1988 był przewodniczącym komitetu strajkowego w czasie solidarnościowego strajku okupacyjnego na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 1990–1993 pełnił funkcję prorektora UG do spraw studenckich. ­W 1990 został wybrany na radnego Gdańska z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Od 1998 roku pełnił funkcję prezydenta miasta Gdańska. W roku 2001 był jednym z założycieli regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej. W latach 2007 - 2011 był prezesem zarządu Fundacji Unii Metropolii Polskich a od 2015 piastował funkcję członka zarządu. Był także członkiem gdańskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

W roku 2011 zainicjował powołanie Stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny. W tym samym roku został członkiem zgromadzenia przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych Unii Europejskiej – Komitetu Regionów w Brukseli.

Mniejszość Niemiecka łącząc się w bólu i smutku z rodziną składa najszczersze wyrazy współczucia.

Schlesien Journal 08.01.2019

Witamy w Schlesien Journal. Dziś o Heinrichu Jaschik z Krapkowic-Otmętu który zaczynał z 1000 światełek a dzis ma ich 41.000. Do tego doszły także własnoręcznie wyrzeźbione drewniane dekoracje. W dalszej części programu przenosimy się do Grucholubia gdzie dwa lata temu powstała wyjątkowa stajenka. Także w tym roku powstała tam stajenka z słomy. 

  • Dział: Video

Schlesien Journal 25.12.2018

Czas adwentu i Bożego Narodzenia jest bez wątpienia wyjątkowo magiczny. Zapach choinki i pierników, bożonarodzeniowe światełka na ulicach wszystkich miejscowości i tradycyjne pieśni, które każdy zna z dzieciństwa. Trochę tej magii można było poczuć 10 grudnia w Filharmonii Opolskiej. Mniejszośc niemiecka podsumowała uroczyście miniony rok koncertem adwentowym. Gościmy także w starym młynie rodziny Klosa w Ligocie Prószkowskiej. Zaprośiliśmy tutaj duet wokalny Anetę i Norberta.

  • Dział: Video
Subskrybuj to źródło RSS