Log in

Konkurs dla młodzieży pt. „Rok 1945 oczami dziadka i babci – Zachowaj od zapomnienia historię swojej rodziny”

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej z partnerami organizuje konkurs pt. „Rok 1945 oczami dziadka i babci – Zachowaj od zapomnienia historię swojej rodziny”, który adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także do studentów i osób nieuczących się przed ukończeniem 26 roku życia. Celem konkursu jest rozbudzenie pośród młodzieży zainteresowania historią i kulturą swojego regionu. Młodzi dziennikarze w ramach konkursu będą czerpać z doświadczenia i przeżyć świadków z roku 1945, związanych m.in. z Tragedią Górnośląską.

Zadanie uczestników polegać będzie na wcieleniu się w rolę historyka-badacza
i utrwaleniu w formie nagrania dźwiękowego wywiadu ze „Świadkiem Historii”. Należy nagrać relację osoby, która uczestniczyła lub obserwowała wydarzenia w swoim regionie w roku 1945. Wywiady powinny być nie krótsze niż 4 minuty i nie dłuższe niż 25 minut.

Do nagrania dźwiękowego należy dołączyć formularz uczestnictwa, zgodę na wykorzystanie nagrania dźwiękowego dla Świadka Historii i dla Uczestnika, a także informację o wyrażaniu zgody na wykorzystanie wizerunku i przetwarzanie danych osobowych dla Świadka Historii i dla Uczestnika.

Prace oceniane będą w dwóch kategoriach: osoby poniżej 18 lat i osoby powyżej 18 lat. Do konkursu można zgłosić się indywidualnie lub za pośrednictwem szkoły.

By wziąć udział w konkursie wystarczy przesłać nagranie z poprawnie wypełnionymi dokumentami. Gotowe prace konkursowe należy dostarczyć pocztą elektroniczną, tradycyjną lub osobiście do DWPN do dnia 29 czerwca 2018 roku. Autorzy najwyżej ocenionych prac otrzymają nagrody rzeczowe. Wręczenie nagród odbędzie się podczas wrześniowej konferencji podsumowującej. Ponadto najlepsze prace zostaną umieszczone na stronie internetowej na projektu Archiwum Historii Mówionej www.e-historie.pl.

Prace konkursowe można nadsyłać zarówno w języku polskim jak i w języku niemieckim.

Dokładne informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie www.haus.pl oraz www.e-historie.pl. W przypadku dalszych pytań prosimy o kontakt z koordynatorką projektu panią Izabelą Waloszek pod nr telefonu (77) 402 51 05 lub pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Jeśli znają Państwo osobę lub osoby, które byłyby zainteresowane udziałem w konkursie, prosimy o przekazanie im informacji o projekcie. Dziękujemy z góry.

Ostatnio zmieniany środa, 13 czerwiec 2018 11:49