Log in
Anna Hermasz

Anna Hermasz

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kongres FUEN w Bratysławie 2019

Przy okazji kongresu FUEN w Bratysławie (14.06.2019) Pan Bernard Gaida razem z Panem Rafałem Bartkiem mieli również okazję do dobrej rozmowy z Stephan Mayer, Parlamentarnym Sekretarzem Stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RFN. W rozmowie uczestniczył również były pełnomocnik Rządu Niemieckiego ds. Przesiedleńców i Mniejszości Narodowych Hartmut Koschyk, ambasador Niemiec w Słowacji Joachim Bleicker i przewodniczący FUEN Vincze Loránt.

Głównym tematem rozmów było zbliżające się spotkanie polsko-niemieckiego "Okrągłego Stołu" w Berlinie.

Szkoła Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Raszowe oficjalnie została szkołą DSD

Dzisiaj Szkoła Stowarzyszenia Pro-Liberis Silesiae w Raszowej oficjalnie została szkołą DSD, natomiast ósmoklasiści odebrali dyplom językowy Stałej Konferencji Ministrów Kultury, Nauki i Oświaty Landów Niemieckich (DSD).

W uroczystosci wzięli udział przedstawiciele Ambasady Niemiec w Polsce, Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu, Konsulatu Niemiec w Opolu, Związku Niemieckich Stowarzyszeń społeczno-kulturalnych w Polsce oraz Mnniejszości Niemieckiej w Opolu. 

Dyplom językowy Stałej Konferencji Ministrów Kultury, Nauki i Oświaty Landów Niemieckich (DSD) jest państwowym egzaminem językowym oferowanym w 94 gimnazjach i liceach w Polsce, w niektórych od wielu lat. Egzamin ten wpisany jest do programu nauczania języka niemieckiego, a uczniowie przygotowują się do niego w ramach zajęć lekcyjnych.

Na Słowacji rozpoczął się kongres z okazji jubileuszu 70-lecia istnienia FUEN

13.06.2019 na Słowacji odbyło się oficjalne otwarcie kongresu z okazji jubileuszu 70-lecia istnienia Federalnej Unii Europejskich Grup Mniejszościowych (FUEN). Prezydent dr József Menyhárt powiedział kilka słów o organizacji Partii Społeczności Węgierskiej na Słowacji: „Nie chcemy być odbierani jako mniejszość, ponieważ jesteśmy dumni ze swojej narodowości. Pomimo różnicy zdań politycznych, mamy te same cele, takie jak utrzymanie wykształcenia w języku ojczystym. Mniejszość węgierska na Słowacji dzięki licznym podpisom wniosła sukces do europejskiej inicjatywy obywatelskiej Minority SafePack”.

Dr Ondrej Pöss, prezes Związku Karpatoniemieckiego na Słowacji pozdrowił wszystkich obecnych oraz mówił w swojej przemowie: „ szanujemy nasze pochodzenie i nie możemy zapomnieć o naszych dziadkach, którzy skonfrontowali się z naruszeniem swoich praw człowieka i silnymi procesami asymilacji. Organizacje takie jak FUEN przyczyniają się do tego, aby takie sytuację nigdy się nie powtarzały.

Joachim Bleickier, ambasador Niemiec na Słowacji zaznaczył, że członkostwo Unii Europejskiej na Słowacji przyczyniło się do intensywności stosunków społeczności węgierskiej do Niemiec. „Jednak wyzwania pozostają: W ostatnim czasie dużo słyszymy o wzmocnieniu państw narodowych w UE. Rzadko kiedy przynosi to coś dobrego dla mniejszości”.

Valentin Inzko, wysoki przedstawiciel dla Bośni i Hercegowiny opowiedział o swojej pracy i doświadczeniach. „ Zawsze kiedy politycy mówią, że pokojowe współistnienie jest niemożliwe, ludzie udowadniają im, że są w błędzie”.

William Romans, starszy radca prawny, w imieniu Lamberto Zannier, sekretarza generalnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) powiedział: „ FUEN łącznie z OBWE jest znane i szanowane na całym świecie jako organizacja międzynarodowa. Ciężko oszacować jej ciężką pracę oraz entuzjazm”.

 

Żródło: https://www.fuen.org/de/news/einzelansicht/article/fuens-70-year-anniversary-congress-has-started-in-slovakia/

csm MG 3555 2b392eda87

csm MG 3575 014e7b76f3

csm MG 3562 e7d2fce951 1

 

Subskrybuj to źródło RSS