Log in

25 lat jesteśmy „dobrymi sąsiadami”

17 czerwca a więc 25 lat temu Polska pierwszy raz w oficjalnym dokumencie uznała mniejszość niemiecką po Drugiej Wojnie Światowej. 25 lat temu Traktatem o dobrym sąsiedztwie zapoczątkowano współczesną polsko-niemiecką przyjaźń. To dla nas wielki i ważny dzień.  

Polsko-niemiecka umowa podpisana została w Bonn. Traktat podpisali: ze strony polskiej Jan Krzysztof Bielecki i Krzysztof Skubiszewski, ze strony niemieckiej Helmut Kohl i Hans-Dietrich Genscher. Stanowi on uzupełnienie polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990, będącego jednym z warunków Zjednoczenia Niemiec.

W kwestii społecznej polsko-niemiecki Traktat jest jednym z najważniejszych dokumentów w obecnych stosunkach pomiędzy Polską a Niemcami. Stanowi on pewnego rodzaju gest porozumienia i przyjaźni, po trudnej przeszłości związanej z Drugą Wojną Światową oraz komunizmem w Polsce. W kwestii treści skupiał się na kwestiach związanych z mniejszością niemiecką oraz Polonią w Niemczech czy ścisłej współpracy gospodarczej.

Najważniejszymi jego punktami były: Kwestia uznania w Polsce mniejszości niemieckiej oraz wspierania jej przez rząd polski w zakresie oświaty czy kultury, wspierania przez rząd niemiecki Polonii w Niemczech, pielęgnacja oraz w razie potrzeb ekshumacja grobów wojennych na terenie obu krajów, respektowanie wzajemnych miejsc pamięci, współpraca w ramach zapewnienia szeroko pojętego bezpieczeństwa obu krajom, współpraca w zakresie wzajemnego rozwoju przemysłu, nawiązanie jak największej ilości transgranicznych partnerstw regionalnych, współpraca w zakresie ekologii i ochrony środowiska, powołanie polsko-niemieckiej komisji ds. współpracy kulturalnej czy jak najszersze umożliwianie nauki języka drugiego kraju w szkołach na wszystkich szczeblach edukacji.

Pełną treść Traktatu można znaleźć tutaj.

Zarówno w Polsce jak i w Niemczech dziś odbywają się liczne uroczystości jubileuszowe związane z Traktatem.

Podczas świętowania jubileuszu w Berlinie Prezydent Polski Andrzej Duda podkreślił, iż polsko-niemiecki Traktat jest wielkim przykładem pojednania dla świata. Wezwał także do kontynuacji współpracy w jego duchu oraz do wzajemnego szacunku, gdyż „w dzisiejszej Europie Polacy potrzebują Niemców, a Niemcy potrzebują Polaków”. Z kolei Prezydent Niemiec Joachim Gauck zaapelował, aby w ramach pielęgnacji wzajemnego dialogu nie bać się także kontrowersyjnych tematów i starać się rozmawiać, gdyż dla pozytywnych stosunków „jest to nieodzowne”.

Ostatnio zmieniany środa, 08 luty 2017 23:40