Log in

Kanclerz zaproszona na kolejną wizytę

Wczorajsze spotkanie Angeli Merkel z przedstawicielami Mniejszości Niemieckiej w Polsce przeszło już co prawda do historii, bez wątpienia przyniesie jednak owoce. Czy jednym z nich będzie ponowna wizyta kanclerz w Polsce?

Uczestniczący w rozmowach poseł Ryszard Galla, przewodniczący zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Bernard Gaida oraz przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Rafał Bartek znaleźli czas nie tylko na poruszenie istotnych dla mniejszości zagadnień, ale na koniec spotkania także na wymianę uprzejmości. Kanclerz otrzymała od przedstawicieli Niemców w Polsce między innymi obraz przedstawiający pejzaż stolicy Opolszczyzny, konkretnie zaś zabudowania nad kanałem Młynówka. Na widok „Opolskiej Wenecji” szefowa niemieckiego rządu przyznała, że nigdy jeszcze nie miała okazji odwiedzić Opola. W odpowiedzi otrzymała od przedstawicieli mniejszości Niemieckiej zaproszenie na jedno z najważniejszych dla Niemców w Polsce wydarzeń – Pielgrzymkę Mniejszości Narodowych na Górę Świętej Anny, która odbędzie się 4 czerwca.

- Taka wizyta mogłaby być doskonałą okazją dla Pani kanclerz, żeby Opole zobaczyć – mówi Bernard Gaida. – Mamy nadzieję, że z niego skorzysta i jeżeli nawet nie będzie mogła być z nami fizycznie, na pielgrzymce będzie obecna duchem.

Napięty kalendarz szefowej niemieckiego rządu może sprawić, że o zorganizowanie ponownej wizyty będzie trudno. W każdym wypadku jednak zaproszenie sprawi, że kanclerz jeżeli nawet przyśle na pielgrzymkę list lub przyśle swojego przedstawiciela, nadal będzie o sprawach Niemców w Polsce pamiętać.

Ostatnio zmieniany środa, 15 luty 2017 12:43