Log in

Wystawa "W dwóch światach - 25 niemieckich historii"

  • Napisane przez Patryk Lisek
  • Dział: Wydarzenia

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie sie 11 września 2018 o godz. 17:00 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego „Ostrówek”.

Jeszcze nigdy dotąd nie zdarzyło się, aby mniejszości niemieckie wspólnie wystąpiły publicznie, aby zaprezentować swoją historię, kulturę i tradycję. Wystawa przygotowana przez Grupę Roboczą Mniejszości Niemieckich pt. „W dwóch światach . 25 niemieckich historii. Prezentacja mniejszości niemieckich.” przedstawia genezę i tradycje, a także aktualną działalność 25 mniejszości niemieckich funkcjonujących w Europie Środkowej i Wschodniej oraz krajach byłego ZSRR.

Ekspozycja umożliwia wgląd w szeroko rozumianą tematykę kultury mniejszości niemieckich, prezentując kwestie tożsamościowe, pielęgnowania języka, tradycji i obyczajów. Ponadto wystawa obrazuje dziedziny związane z edukacją, sztuką, z życiem religijnym, młodzieżą oraz mediami, przedstawia podejmowane projekty kulturalne, jak również procesów politycznych i społeczno-demograficznych toczących się w poszczególnych krajach i mających wpływ na działalność poszczególnych grup. Tablice tematyczne w języku niemieckim, wyposażone są w różne elementy, takie jak stacje audio i wideo, książki tematyczne, kolaże zdjęć, teksty objaśniające, a także w kilka wysp tematycznych.
Wystawa oferuje odwiedzającym niezwykłą okazję do odkrycia wspólnych elementów, a także różnic między poszczególnymi mniejszościami niemieckimi w ich krajach i regionach, w których zamieszkują. Ekspozycja ma na celu nie tylko uświadomienie gościom różnorodności mniejszości niemieckich, ale także ma dać impuls do rozmyślań i dyskusji nad wartością jaką reprezentują mniejszości.
Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tematyką mniejszości niemieckiej do zwiedzenia tej wyjątkowej wystawy. Ponadto wystawę będzie można zobaczyć w następujących miejscach:

  • Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, „Ostrówek” (ul. Piastowska 14, 45-082 Opole)
  • Hala Stulecia we Wrocławiu (ul. Wystawowa 1, 51-618 Wrocław)
  • Zamek Piastowski w Raciborzu (ul. Zamkowa 2, 47-400 Racibórz)

Wystawa prezentowana od 2017 do 2020 roku w wielu krajach Europy. Dotychczas obecna była już Ambasadzie Węgier w Berlinie, Niemieckim Muzeum Północnego Szlezwiku w Sonderborg (Dania), Siedzibie Saksońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Dreźnie, Siedzibie Demokratycznego Forum Niemców w Sibiu (Rumunia), a także w Muzeum Miejskim w Kežmarok (Słowacja). Następnie wystawa przeniesie się z Polski bezpośrednio na Litwę, a następnie na Łotwę.

Wszelkie pytania związane z wystawą prosimy kierować do siedziby Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ul. Krupnicza 15, 45-013 Opole, tel.: 77 453 85 07).

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy!

Ostatnio zmieniany czwartek, 13 wrzesień 2018 10:37