Log in

W dwóch światach – 25 niemieckich historii

Taki tytuł nosi wystawa przygotowana przez Grupę Roboczą Mniejszości Niemieckich która została w wtorek tj. 11.09.2018r uroczyście otwarta w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego „Ostrówek”. Słowo powitalne wygłosili m.in. p. Bernard Gaida - Przewodniczący ZNSSK w Polsce, p. Roman Kolek - Wicemarszałek Województwa Opolskiego oraz p. Hartmut Koschyk – były Pełnomocnik rządu federalnego do spraw wysiedlonych i mniejszości narodowych.

Ekspozycja została przygotowana jako wystawa od mniejszości niemieckich o mniejszościach niemieckich umożliwiając wgląd w szeroko rozumianą tematykę kultury mniejszości niemieckich, prezentując kwestie tożsamościowe, pielęgnowania języka, tradycji i obyczajów. Ponadto wystawa obrazuje dziedziny związane z edukacją, sztuką, z życiem religijnym, młodzieżą oraz mediami, przedstawia podejmowane projekty kulturalne, jak również procesy polityczne i społeczno-demograficzne toczące się w poszczególnych krajach i mające wpływ na działalność poszczególnych grup. Tablice tematyczne w języku niemieckim, wyposażone są w różne elementy, takie jak stacje audio i wideo, książki tematyczne, kolaże zdjęć, teksty objaśniające, a także w kilka wysp tematycznych.

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tematyką mniejszości niemieckiej do zwiedzenia tej wyjątkowej wystawy która będzie również prezentowana w następujących miejscach:

-11 do 19 września Opole (Urząd Marszałkowski „Ostrówek”)

- 22 września w Hali Stulecia we Wrocławiu (ul. Wystawowa 1, 51-618 Wrocław)

- 25 września do 5 października w Zamku Piastowskim w Raciborzu (ul. Zamkowa 2, 47-400 Racibórz)

 1

 2

 

Ostatnio zmieniany środa, 12 wrzesień 2018 15:39