Log in

Quempas w Miastku

9 grudnia w 1995 roku, po raz pierwszy od czasów zakończenia wojny,  w Miastku odbyły się uroczystości quempasowe.

Podczas nabożeństwa w świąteczny poranek, na ołtarzu oraz na emporach znajdowała się większa liczba prostych piramid, składających się z różnej wielkości kręgów, ozdobionych zielonymi gałązkami na których umieszczone były palące się świece. Po pieśni wprowadzającej, swój śpiew rozpoczął szkolny chór, śpiewając łacińską pieśń „Quem pastores laudavere“. Od tej pieśni święto to otrzymało swoją nazwę.

quempas

Ojczysty powiat Miastko (Rummelsburg) kontynuuje tą starą niemiecką tradycję. W śpiewie uczestniczą cztery grupy, które znajdują się w czterech częściach kościoła by naprzemiennie śpiewać pieśni w języku niemieckim oraz po łacinie. Ojczyści przyjaciele Pomorza z Hamburga, założyli w latach 70 chór, z którym rokrocznie przyjeżdżają do Miastka by wspólnie śpiewać. Związek niemieckich stowarzyszeń społeczno-kulturalnych w Polsce, chce czynnie wspierać tą piękną, pradawną niemiecką tradycję dlatego po raz drugi z województwa opolskiego, udział w uroczystościach weźmie chór z Krapkowic.

Tegoroczne uroczystości Quempas, odbędą się 8 grudnia 2018, w kościele NMP Wspomożenia Wiernych w Miastku (ul. Bolesława Chrobrego 9), o godz. 14.00. Po uroczystościach kościelnych, odbędzie się wspólne kolędowanie na przepiórczej farmie w Trzcinnie.

Ostatnio zmieniany środa, 05 grudzień 2018 11:10