Log in
Video
Anna Hermasz
117

Schlesien Journal 17.09.2019

Co stanowi dla nas w życiu wsparcie? Dla Związku Studentów Niemieckich w Opolu (VDH) są to obyczaje z XVIII i XIX wieku. Ponadto relacja o jednym z wielkich dokonań mniejszości niemieckiej- odbudowany... read more..

VdG
Anna Hermasz
119

Uroczystość z okazji 25-lecia podpisania umowy partnerskiej miedzy BdV a VdG w Landtagu Turyngii

W ramach 25-lecia podpisania umowy partnerskiej między BdV Landesverband Thüringen a Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej wzięli u... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
110

Konferencja z okazji "100 lecia Bauhausu"

17 września br. w Studenckim Centrum Kultury w Opolu odbyła się pierwsza konferencja pt."100 lat Bauhausu", na której uczestniczyli znani architekci i naukowcy z Niemiec oraz ze Śląska. Konferencje ot read more..

Blogi
Bernard Gaida
171

Porozumienie między narodami z Richardem Henkesem

Od lat wiadomo, że Związek Niemieckich Stowarzyszeń organizuje pielgrzymki do śląskich sanktuariów, w których od stuleci Ślązacy wspólnie się modlą. Tym samym umacniamy dwa ważne aspekty śląskiej tożs... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
110

Spotkanie ze świadkami czasu

Spotkanie ze świadkami czasu „Na Ławce. Życie kulturalne w czasach powojennych” Zapraszamy Państwa serdecznie na spotkanie ze świadkami czasu, które odbędzie się 02 października 2019 o godz. 17:00 w... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
303

XXIV. Pielgrzymka Narodów do Zlatych Hor (Czechy)

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalych w Polsce wraz z Polsko-Niemieckim Centrum Bibliotek, Mediów, Kultury i Badań Naukowych im. Josepha von Eichendorffa, zaprasza serdecznie  w ... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
281

Wręczenie Krzyża Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec dla Pana Jana Lenort oraz Pana Richarda Urban

W dniu dzisiejszym odbyło się wręczenie Krzyża Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec dla Pana Jana Lenort oraz Pana Richarda Urban. Pan Urban jest działaczem i społecznikiem, ... read more..

Video
Anna Hermasz
171

Schlesien Journal 10.09.2019

Rozmowa z Lucjanem Dzumlą, dyrektorem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej na temat spotkania rodzin dwujęzycznych w Biedrzychowicach i wychowaniu dwujęzycznym w rodzinach na Śląsku. Ponadto relacja z o... read more..

Blogi
Bernard Gaida
166

Jak to nazwać?

Logiczne, że na gospodarkę inaczej patrzą przedsiębiorcy, a inaczej ich pracownicy. Jeszcze inaczej patrzą osoby osiągające wynagrodzenie z tzw. sfery budżetowej. Ale system społecznej gospodarki rynk... read more..

Młodzież
Anna Hermasz
274

II JugendfestivalMłodych zbliża się dużymi krokami.

5 października 2019, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu, o godzinie 12:00 rozpocznie się wydarzenie skierowanie do młodzieży Mniejszości Niemieckiej, ale również wszystkich zainteresowanych ... read more..

Video
Anna Hermasz
193

Schlesien Journal 03.09.2019

W programie o kulisach napadu na radiostację w Gliwicach w 1939 roku, która symbolicznie rozpoczęła II Wojnę Światową. Ponadto relacja z przedstawienia teatralnego przed ruinami zamku w Łubowicach i z... read more..

Oświata
Anna Hermasz
878

Ministerstwo Edukacji Narodowej zmniejsza uczniom dostęp do nauczania języka niemieckiego

Z nowym rokiem szkolnym w szkołach podstawowych uczniowie klas VII nie będą mieli możliwości równoległej nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości i jako języka obcego. Jeszcze w ubiegłym rok... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
225

Tagung: Europäische Kulturbeziehungen im Weimarer Dreieck

Breslau/Wrocław, 17.-19. September 2019 Vom 17. bis 19. September 2019 veranstalten das BKGE, das Institut für Germanistik der Universität Breslau/Wrocław (Lehrstuhl für Kultur der deutschsprachigen ... read more..

Blogi
Bernard Gaida
385

Jak długo jeszcze?

Analizując obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, niestety miałem wrażenie, że im więcej patosu w obchodach, tym większy dowód dewaluacji zawartości słów i stojących za nimi wartości. Media ... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
186

„OPOLSKIE MA ZNACZENIE” – KONWENCJA WYBORCZA KWW MNIEJSZOŚĆ NIEMIECKA!

KWW Mniejszość Niemiecka podczas wczorajszej konwencji wyborczej (3.09.2019) oficjalnie rozpoczęła kampanię wyborczą, prezentując kandydatów i program wyborczy. W tych wyborach KWW Mniejszość Niemieck... read more..

VdG
Anna Hermasz
353

Zaproszenie na konferencję "100 lat Bauhausu"

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na naszą konferencję nt.: "100 lat Bauhausu", która odbędzie się 17.09.2019 o godz. 12.00 w Studenckim Centrum Kultury na ul. Katowickiej 95 w Opolu. Konferencja zapowia... read more..

Video
Anna Hermasz
255

Schlesien Journal 27.08.2019

30 lat temu na Górze Św. Anny odprawiono pierwszą po 1945 roku niemieckojęzyczną Mszę Św. Ponadto w programie o przygotowaniach do musicalu w opolskim TSKN, projekcie „Kluby Malucha” i zaproszenie na ... read more..

Regiony
Anna Hermasz
1643

OŚWIADCZENIE KWW MNIEJSZOŚĆ NIEMIECKA DOT. KANDYDATÓW DO SENATU

Szanowni Państwo, stanowiąc niezależny Komitet Wyborców, od prawie 30 lat wsłuchani w głos społeczności Niemców w Polsce, ale również naszych sympatyków, wystawiamy swych kandydatów do Sejmu i Senatu... read more..

Regiony
Anna Hermasz
1875

DAAD- Stypendia dla germanistów!

Szanowni Państwo, w załączeniu znajdują się informacje na temat programu stypendialnego finansowanego ze środków dla mniejszości niemieckiej. Program ten skierowany jest jednak do wszystkich absolwen... read more..

Oświata
Anna Hermasz
802

List otwarty dot. nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości w związku z nowym rokiem szkolnym 2019/2020

List otwarty Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społecznk-Kulturalnych w Polsce do członków, sympatyków Mniejszość Niemieckiej oraz do rodziców dzieci uczących się języka niemieckiego jako języka mniejs... read more..

Regiony
Anna Hermasz
1526

Oferta stypendialna DAAD na rok akademicki 2020/2021

Szanowni Państwo, w załączniku znajduję się nowa oferta stypendialna na rok akademicki 2020/2021. Oferta ta skierowana jest do studentów, absolwentów, doktorantów oraz naukowców z polskich uczelni. S... read more..

Regiony
Anna Hermasz
1532

RAFAŁ BARTEK KANDYDATEM NA SENATORA W OKRĘGU 52 (OPOLE I POWIAT OPOLSKI)

Z okręgu 52 – Opola i powiatu opolskiego do senatu wystartuje przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Rafał Bartek. – Zdecydowałem się na start, ponieważ uważam read more..

Blogi
Bernard Gaida
378

Dlaczego wybierać Niemca do Sejmu?

Partie i inne ugrupowania stają w szranki wyborcze. Jak od lat, rzadko towarzyszy temu merytoryczna debata, a raczej populistyczne hasła i szukanie „haków”. Na tym tle Górny Śląsk wyborców przyzwyczai... read more..

Młodzież
Beata Sordon
243

„Ocalić od zapomnienia“

Niestety projekt dobiegł końca. W dniu 23. 08. 2019 – w wieczór historyczny, został podsumowany tygodniowy pobyt 18 uczestników z czterech województw. Spotkanie to, w którym uczestniczyli członkowie ... read more..

Polityka
Anna Hermasz
512

Konferencja prasowa: KWW Mniejszość Niemiecka przedstawiła kandydatów do sejmu i 2 kandydatów na senatorów

26 sierpnia br. odbyła się kolejna konferencja prasowa, na której KWW Mniejszość Niemiecka przedstawiła 24 kandydatów do sejmu i 2 kandydatów na senatorów. Listę kandydatów Mniejszości Niemieckiej do ... read more..

Projekty
Anna Hermasz
270

Trwa nabór kół DFK do jesiennej edycji projektu SAMSTAGSKURS!

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce organizuję kolejną edycję projektu Samstagskurs. Oznacza to, że koła DFK proszone są o zgłaszanie swojej chęci lub gotowości do przepro... read more..

Regiony
Anna Hermasz
1729

ROMAN KOLEK KANDYDATEM MNIEJSZOŚCI NIEMIECKIEJ NA SENATORA

Kandydatem na senatora w okręgu 53 obejmującym powiaty: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, strzelecki oraz oleski kandydującym z Komitetu Wyborczego Wyborców Mniejszość Niemiecka jest p... read more..

Video
Anna Hermasz
288

Schlesien Journal 20.08.2019

Najnowszym projektem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce jest obóz językowy, w którym udział wzięła mlodzież z Polski i Węgier. Obóz odbył się w Turawie w województwie opo... read more..

Blogi
Bernard Gaida
348

Niesprawiedliwość kulturowa

Zaproszony zostałem do Wiesbaden przez Fundację Konrada Adenauera do wygłoszenia wykładu, w którym miałem podjąć próbę znalezienia syntezy pomiędzy współczesnymi oczekiwaniami Polaków, Niemców i wresz... read more..

Młodzież
Anna Hermasz
412

PROJEKT „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”

W dniach 19-24 sierpnia br. w Rowach w gminie Ustka w woj. pomorskim realizowany jest projekt „Ocalić od zapomnienia”, w którym udział bierze 20 uczestników z Mniejszości Niemieckiej z różnych regionó... read more..

Wyników 1 - 30 z 4662