Log in
Video
Anna Hermasz
209

Schlesien Journal 02.07.2019

W programie rozmowa z przewodniczącym TSKN na Śląsku Opolskim Rafałem Bartkiem na temat planów nowego zarządu na kolejną kadencję. Ponadto odwiedzimy szkołę podstawową w Raszowej, która dołączyła do s... read more..

Projekty
Anna Hermasz
231

7 edycja projektu "Mini Miasto"

W dniach 1-5 lipca 2019 r. odbywa się w Raszowej VII edycja projektu "Mini Miasto-Kinderspielstadt, pod honorowym patronem ZNSSK w Polsce. 5 lipca 2019 r. odbędzie się oficjalne otwarcie Mini Miasta-... read more..

Blogi
Bernard Gaida
363

Cierpienie nie ma narodowości

Doświadczam ostatnio wielu spotkań z ludźmi na wózkach inwalidzkich, sparaliżowanych, zbolałych i z niezwykłą siłą pozwalającą te ograniczenia przezwyciężyć. Nie wiem, czy rodzina von Pückler dziś jes... read more..

VdG
Anna Hermasz
258

Biuro ZNSSK zamknięte!

Szanowni Państwo, z powodu przeprowadzki biuro ZNSSK w dniach 17-19 lipca br. będzie nieczynne. W tych dniach kontakt telefoniczny i mailowy będzie utrudniony. Od 22 lipca 2019 r. roku biuro ZNSSK z... read more..

VdG
Patryk Lisek
284

Ifa – Kulturassistent/in gesucht

Der Verband der Deutschen Sozial-Kulturellen Gesellschaften in Polen sucht für ein Stipendium im Rahmen des ifa-Kulturassistentenprogramms 2019, gefördert durch das Auswärtige Amt einen/eine ifa – Ku... read more..

Młodzież
Beata Sordon
301

Obóz językowy dla młodzieży!

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, organizuje w Województwie Opolskim, obóz językowy dla młodzieży w wieku od 15 do 25 lat. Podczas pobytu, w dniach 05-10.08.2019 w Tura... read more..

VdG
Patryk Lisek
2288

ZNSSK w Polsce poszukuje pracownika na stanowisko konsultant ds. oświaty

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce poszukuje pracownika na stanowisko  konsultant ds. oświaty Do zadań na stanowisku będzie m in. należało: - gromadzenie oraz ... read more..

Polityka
Anna Hermasz
216

LXVII posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości w Warszawie

27 czerwca 2019 roku w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie odbywa się LXVII posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, w której b read more..

Video
Anna Hermasz
231

Schlesien Journal 25.06.2019

Dziś odwiedzimy muzeum w Dzierżoniowie, które urządzono w starym młynie. Ten pierwszy młyn parowy na Śląsku zbudowała w XIX w. rodzina Hilbertów. Poza tym relacja z grilla letniego w niemieckim Konsul... read more..

Blogi
Bernard Gaida
514

Cień Łambinowic

To tytuł znanej książki autorstwa Edmunda Nowaka, ale zeszłego weekendu nagle ten tytuł ożył. Ożył nie tylko dlatego, że na kilka tygodni przyszło mi zamieszkać w Korfantowie/Friedland, który leży zal... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
330

Pielgrzymka Mniejszości Niemieckiej do Barda Śląskiego

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w kolejnej pielgrzymce, która odbędzie się 14 lipca 2019r. w Bardzie Śląskim. Bardo na Dolnym Śląsku jest drugim celem pielgrzymkowym mnie... read more..

Regiony
Anna Hermasz
2251

CASTING DO MUSICALU „WENN ENGEL SINGEN”!

Zgłoś się na casting do musicalu “Wenn Engel singen”!  Masz między 8 a 15 lat?  Lubisz śpiewać? Chcesz występować na scenie? Język niemiecki nie jest Ci obcy? Od kandydatów oczekuje... read more..

Video
Anna Hermasz
295

Schlesien Journal 18.06.2019

Związek Śląskich Kobiet Wiejskich istnieje już 25 lat. W Walcach Panie świętowały ten okrągły jubileusz. Ponadto we Wrocławiu były prezydent Niemiec Joachim Gauck odebrał nagrodę im Jana Nowaka-Jezior... read more..

Polityka
Anna Hermasz
385

POLSKO-NIEMIECKI OKRĄGŁY STÓŁ W BERLINIE

19 czerwca 2019 roku w Federalnym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny (BMI) w Berlinie rozpoczną się 6 polsko-niemieckie rozmowy „Okrągłego Stołu” w kwestii wspierania mniejszości read more..

Blogi
Bernard Gaida
352

Może już czas na ulice?

W Bratysławie zakończyły się obrady 70. kongresu FUEN, czyli największej w Europie organizacji grupującej mniejszości narodowe i etniczne. Organizacja wybrała nowe władze. Przewodniczący jest Węgrem z... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
320

KONKURS PIOSENKI NIEMIECKIEJ SUPERSTAR – WYNIKI KWALIFIKACJI

W sobotę 15 czerwca odbyły się eliminacje Konkursu Piosenki Niemieckiej SUPERSTAR, podczas których 30 wykonawców zaprezentowało po dwa niemieckojęzyczne utwory. Jak co roku, było wiele talentów nie read more..

Polityka
Anna Hermasz
359

B.Gaida ponownie wybrany na członka do Europejskiego Forum Dialogu przy FUEN!

W ramach kongresu FUEN przewodniczący ZNSSK w Polsce, Bernard Gaida został wybrany do Europejskiego Forum Dialogu przy FUEN- Federalnej Unii Europejskich Grup Mniejszościowych.... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
272

Kongres FUEN w Bratysławie 2019

Przy okazji kongresu FUEN w Bratysławie (14.06.2019) Pan Bernard Gaida razem z Panem Rafałem Bartkiem mieli również okazję do dobrej rozmowy z Stephan Mayer, Parlamentarnym Sekretarzem Stanu Ministers... read more..

Oświata
Anna Hermasz
322

Szkoła Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Raszowej oficjalnie została szkołą DSD

Dzisiaj Szkoła Stowarzyszenia Pro-Liberis Silesiae w Raszowej oficjalnie została szkołą DSD, natomiast ósmoklasiści odebrali dyplom językowy Stałej Konferencji Ministrów Kultury, Nauki i Oświaty Landó... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
286

Na Słowacji rozpoczął się kongres z okazji jubileuszu 70-lecia istnienia FUEN

13.06.2019 na Słowacji odbyło się oficjalne otwarcie kongresu z okazji jubileuszu 70-lecia istnienia Federalnej Unii Europejskich Grup Mniejszościowych (FUEN). Prezydent dr József Menyhárt powiedział read more..

Blogi
Bernard Gaida
775

Porażka państwa i mniejszości

Przygotowując materiały do zbliżającego się wznowienia rozmów polsko-niemieckiego okrągłego stołu, przyszło mi znowu pochylić się nad materią strategii oświaty dla mniejszości niemieckiej. Przypomniał... read more..

Video
Anna Hermasz
368

Schlesien Journal 11.06.2019

W pierwszą niedzielę czerwca odbyła się Pielgrzymka Mniejszości Narodowych i Etnicznych na Górze Św. Anny. Ponadto relacja z zebrania rocznego Niemieckiego Towarzystwa Dobroczynnego w Kamieniu Śląskim... read more..

Projekty
Anna Hermasz
355

KONKURS PIOSENKI NIEMIECKIEJ SUPERSTAR 2019 – ZGŁOSZENIA DO 9.06.2019!!!

Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji Konkursu Piosenki Niemieckiej SuperStar! Śpiew to Twoja pasja? Wypróbuj swoich sił! Wystarczy wybrać dwie piosenki w języku niemieckim, wypełnić zgłoszenie i prz... read more..

Video
Anna Hermasz
394

Schlesien Journal 04.06.2019

30 lat temu, 4 czerwca 1989 roku, w bazylice na Górze św. Anny pierwsza msza święta w języku niemieckim po 1945 roku. Było to historyczne wydarzenie. Ponadto informujemy o 30 zebraniu rocznym delegató... read more..

Blogi
Bernard Gaida
905

Homo sovieticus?

„To wszystko razem tworzy naszą tożsamość, która na Śląsku po wojnie wciąż była poniżana, tępiona i wykorzeniana z naszych serc. Wmawiano nam, że za język i kulturę niemiecką raczej powinniśmy się wst... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
389

FINAŁ XXV KONKURSU RECYTATORSKIEGO W J. NIEMIECKIM ,,MŁODZIEŻ RECYTUJE POEZJĘ”

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim zaprasza na Finał XXV Konkursu Recytatorskiego w j. niemieckim „Młodzież recytuje poezję”, który odbędzie się 11 czerwca (wtorek) 2019 w Tea... read more..


Wydarzenia
Anna Hermasz
521

24. Pielgrzymka mniejszości narodowych i etnicznych oraz 30. Rocznica ponownego wprowadzenia j. niemieckiego na mszę św. na Górze św. Anny

W niedzielę 2 czerwca 2019 w Grocie Lurdzkiej na Górze św. Anny odbyła się 24. pielgrzymka mniejszości narodowych i etnicznych. Jednocześnie upamiętniona została 30. rocznica ponownego wprowadzenia na... read more..


Video
Anna Hermasz
421

Schlesien Journal 28.05.2019

Kiedyś na długo przed pojawieniem się internetu, przyszli małżonkowie poznawali się na targach panieńskich. Takie targi organizowano też na Śląsku. W Ujeździe dawny zwyczaj powrócił w nowoczesnej form... read more..

Wyników 1 - 30 z 4612