Log in
VdG
Anna Hermasz
60

Rezolucja dot. Roku Powstań Śląskich

11 maja 2019 roku na Górze Św. Anny delegaci ZNSSK jednogłośnie uchwalili m.in. rezolucję Zgromadzenia ZNSSK w Polsce z okazji ogłoszonego przez Sejm RP „Roku Powstań Śląskich”. W załączniku pr read more..

Polityka
Anna Hermasz
95

Rezolucja ws. Okrągłego Stołu

Kolejna, ważna rezolucja w związku z planowanym wznowieniem rozmów polsko-niemieckich Okrągłego Stołu, która m.in uchwalona została dnia 11 maja 2019 roku przez delegatów ZNSSK w Polsce.  ... read more..

Polityka
Anna Hermasz
111

Jednogłośnie uchwalona rezolucja dot. wyborów do PE

W związku z nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego delegaci Związku Niemieckich Stowarzyszeń społeczno-kulturalnych w Polsce w minioną sobotę (11.05.2019) uchwalili m.in. rezolucę wzywając... read more..

Video
Anna Hermasz
62

Schlesien Journal 14.05.2019

Dzisiaj odwiedzilismy członków Zwiazku Studentów Niemieckich w Polsce z siedzibą w Opolu. Ponadto jesteśmy w Dobierzowicach, gdzie członkowie koła postawili 4 maja drzewo majowe.... read more..

Blogi
Anna Hermasz
170

Grzech zaniedbania i pychy

Wczoraj stałem się kolejnym, obok milionów innych, widzem filmu „Tylko nie mów nikomu”. W warstwie faktograficznej film nie zmienił zasadniczo mojej wiedzy, natomiast poruszył mnie głębią skutków grze... read more..

VdG
Anna Hermasz
154

25 lat podpisania umowy partnerskiej między BdV Landesverband Thüringen a ZNSSK

W sobotę 11 maja 2019 roku o godz. 18:00 na Górze św. Anny odbył się koncert wiosenny z okazji jubileuszu 25-lecia podpisania umowy partnerskiej między BdV Landesverband Thüringen a Związkiem Niemieck... read more..

VdG
Anna Hermasz
289

Delegaci ZNSSK uchwalili rezolucje dot. powstań śląskich, upamiętnienia 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, wzięcia udziału w wyborach do PE oraz sytuacji języka niemieckiego

W sobotę 11 maja 2019 roku na Górze Św. Anny odbył się 50 Zjazd Delegatów Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce. Podczas posiedzenia delegaci ZNSSK spoglądają wstecz na rok 2018, jak również zwr read more..

Video
Anna Hermasz
121

Schlesien Journal 7.05.2019

15 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Z tej okazji sprawdziliśmy, co wspólnota dała ludziom, samorządom a także mniejszością. Ponadto informujemy o rozpoczęciu cyklu koncertów powiatowych read more..

Blogi
Bernard Gaida
526

Miejsce spotkania?

Rok 2019 jest pełen rocznic. Zarówno tych pozytywnych, jak np. Mszy Pojednania w Krzyżowej czy upadku muru berlińskiego, jak i tych trudnych, jak rocznica powstań śląskich. Swoim ciężarem gatunkowym w... read more..

VdG
Anna Hermasz
156

Thomas Laux z wizytą w siedzibie Związku

W dniach 6-7 maja siedzibę Związku odwiedził Pan Thomas Laux z Baden-Württemberg International, w sprawie kontroli projektów mniejszości niemieckiej, które w roku 2018 zostały zrealizowane przez organ... read more..

Video
Anna Hermasz
143

Schlesien Journal 30.04.2019

Dzisiaj informujemy o historii ewangelickiego kościoła w Bytomiu. Ponadto gościmy w Biedrzychowicach, gdzie od lat pielęgnowana jest tradycja śląska. Mowa o tzw. "żurowwej środzie".... read more..

Blogi
Bernard Gaida
265

Rok Powstań Śląskich

Na początku maja najprawdopodobniej rozpoczną się upamiętnienia powstań śląskich. W tym roku zapewne będzie to miało szerszy charakter, gdyż Sejm RP ogłosił obecny rok Rokiem Powstań Śląskich. Dlatego... read more..

Projekty
Anna Hermasz
128

Spotkania Środowe

Zapraszamy serdecznie na drugą część wykładów wiosennych do Biblioteki Josepha von Eichendorffa przy ul. Szpitalenej 7a w Opolu !  ... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
199

Otwarcie wystawy Grupy Roboczej MN (AGDM) w Landtagu Bawarii w Monachium

We wtorek, 7 maja 2019 roku w Sali Kamiennej w budynku Maximilianeum w Monachium prezydent Landtagu Bawarii, Pani Ilse Aigner, członek Landtagu w Monachium otworzy wystawę objazdową „ W dwóch światach... read more..

Młodzież
Anna Hermasz
100

Elementarz LIDERA ORGANIZACJI

Elementarz LIDERA ORGANIZACJI – program dla przyszłych liderów/ek, koordynatorów/ek, menagerów i managerek, animatorów/ek i aktywistów/ek! Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Związek Młodzieży Mni... read more..

VdG
Patryk Lisek
264

25 lat współpracy - koncert wiosenny

Związek Niemieckich Stowarzyszeń organizuje 11 maja 2019 o godz. 18.00 w auli Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny koncert wiosenny z okazji jubileuszu 25-lecia podpisania umowy partnerskiej z BdV Landes... read more..

Polityka
Anna Hermasz
300

Międzynarodowe Stypendium Parlamentarne 2020

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem informacyjnym Międzynarodowego Stypendium Parlamentarnego 2020 Plik do pobrania: Internationales Parlamentsstipendium 2020... read more..

Projekty
Anna Hermasz
195

Odwiedziny w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łączniku

W dniu 25 kwietnia pełnomocnik ds. młodzieży, Beata Sordon odwiedziła młodzież z klas 7 i 8, aby zapoznać ją z projektami oferowanymi przez organizacje mniejszościowe w województwie opolskim. Z pomocą... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
337

Podziękowanie dla ZNSSK za wsparcie w organizacji Turnieju Tenisa Stołowego MN w Stolarzowicach

Dzisiaj wiceprzewodniczący koła DFK w Stolarzowicach, Joachim Makowski wręczył przewodniczącemu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Bernardzie Gaida podziękowanie za prze... read more..

Polityka
Anna Hermasz
228

TSKN W WYBORACH DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO POPIERA ANDRZEJA BUŁĘ

W zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego Mniejszość Niemiecka zdecydowała się nie wystawiać własnego kandydata. Zarząd Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim (TSK... read more..

Video
Anna Hermasz
253

Schlesien Journal 23.04.2019

W ramach naszego cyklu "Moje życie, moje hobby" przedstawiamy dzisiaj Państwu twórczynię ludową Edeltraud Fornd. Ponadto informujemy o zdobieniu jaj wielkanocnych w Reńskiej Wsi oraz zapraszamy na nie... read more..

Blogi
Bernard Gaida
270

„Wiesenstein“ w roku 1945

Są momenty w życiu, kiedy ma się przymusowo więcej czasu na czytanie. Jedną z książek, które już od dłuższego czasu czekają na moim biurku, jest powieść Hansa Pleschinskiego pt. „Wiesenstein”. Jest to... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
225

Bibliobus w drodze do Ciebie!

Polsko-Niemieckie Centrum Bibliotek, Mediów, Kultury i Badań Naukowych im. Josepha von Eichendorffa zaprasza do zapoznania się z ofertą Bibliobusa!      ... read more..

Video
Anna Hermasz
193

Schlesien Journal 16.04.2019

Na początku kwietnia mniejszości niemiecka we Wrocławiu wybrała nowy zarząd. Dotychczasowa przewodnicząca, Renate Zajączkowska, nie wystartowała w wyborach. Jej zastępczynią została Krystyna Kadlewicz... read more..

VdG
Beata Sordon
219

Bądź kreatywny

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG), ogłasza konkurs na projekt loga/grafiki odnoszących się do tematu „praca młodzieżowa”. Konkurs skierowany jest do osób w wieku ... read more..

Projekty
Beata Sordon
206

Konkurs dla członków projektu „Ich liebe die Sprache“

Drodzy członkowie projektu „Ich liebe die Sprache”. Projekt liczy już ponad 150 członków, z czego się bardzo cieszymy i dziękujemy. Celem projektu jest promocja codziennego i publicznego używania jęz... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
286

1344 szczątek niemieckich żołnierzy pochowanych w gm. Stare Czarnowo

11 kwietnia 2019 roku w uroczystym pogrzebie na cmentarzu wojennym w Glinnej, gmina Stare Czarnowo, stowarzyszenie Pomost pochowało szczątki 1344 żołnierzy niemieckich oraz cywilów - ofiary obozów pra read more..

Blogi
Bernard Gaida
327

Ważne tradycje

Miałem szczęście poznać ks. Józefa Tischnera wtedy, gdy żył, zarówno z tego, co pisał, jak i z tego, jak to głosił. Jako autor książki „Etyka solidarności” współtworzył kształt idei Solidarności lat o... read more..

Projekty
Anna Hermasz
160

Hospitationsprogramm und Kulturassistentenprogramm

Das ifa fördert mit dem Kulturassistenten -und Hospitationsprogramm deutschen Minderheiten in Mittel, Ost- und Südosteuropa und den GUS-Staaten. Durch die Programme werden die institutionelle Weitere... read more..

Regiony
Anna Hermasz
2018

Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze delegatów Związku Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur

13 kwietnia 2019 roku odbyło się Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze delegatów Związku Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur. Następnie doszło do spotkania członków Związku połączonego z konfer read more..

Wyników 1 - 30 z 4572