Log in
Wydarzenia
Anna Hermasz
64

WIELKIE ŚLIZGANIE - 7.03.2020

Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej organizuje 7 marca 2020 r. na lodowisku Toropol po raz piętnasty imprezę charytatywną Wielkie Ślizganie, tym razem pod hasłem: „Pomagaj z nami, bądź... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
121

Zaproszenie na uroczystość z okazji 232 rocznicy urodzin Josepha von Eichendorffa

Szanowni Państwo, drodzy miłośnicy twórczości Eichendorffa, Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa zaprasza serecznie na uroczystość z okazji 232 urodzin Josepha von Eichendorffa opa... read more..

Video
Anna Hermasz
147

Schlesien Journal 18.02.2020

W dzisiejszym programie  "Schlesien Journal": minęło 75 lat, a jednak bolesne wspomnienia powracają. Koniec II wojny światowej, kt... read more..

Blogi
Bernard Gaida
183

Linia historii

Stara prawda, że podróże kształcą, jest oczywistością. Może jeszcze ważniejszą byłaby prawda, że przełamują stereotypy. Takim właśnie stereotypem może być przeciętne wyobrażenie Kazachstanu, kojarzące... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
139

Zaproszenie na spotkanie ze świadkami czasu

Zapraszamy na pierwsze w roku 2020 spotkanie ze świadkami czasu. W dniu 25.02.2020 r. (wtorek) o godz. 13.30 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu ul. Kościuszki 14 odbędzie się spotkanie ... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
156

OH CARNAVALE! CZYLI JAK SIĘ BAWIĄ W KARNAWALE NIEMCY, AUSTRIACY I SZWAJCARZY – ROSENMONTAG W BIBLIOTECE AUSTRIACKIEJ

Karnawał to u naszych zachodnich sąsiadów czas pełen zabaw, tańców, barwnych pochodów i przebieranek, mających bardzo długą tradycję. Najhuczniejsze zabawy organizowane są w Kolonii, Düsseldorfi read more..

Video
Anna Hermasz
219

Schlesien Journal 11.02.2020

Portret Róży Zgorzelskiej, która od lat dba w szczególny sposób o niemiecką historię, język i tradycje swojego heimatu i Śląska. W Biedrzychowicach wraz z mieszkańcami stworzyła muzeum „Farską Stodołę... read more..

VdG
Anna Hermasz
238

SAMSTAGSKURS Frühling 2020- DAS ANMELDEVERFAHREN FÜR DFKS LÄUFT

Im Frühling startet die 20. Edition der Samstagskurse! Bis 14. Februar wartet der VdG auf die DFKs und ihre Anmeldung zur Frühlingsedition des Projekts. Anmeldeformulare, Termine und Organisato... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
336

DWPN poszukuje DORADCY/DORADCZYNI ds. polsko-niemieckiej dwujęzyczności!

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej ogłasza nabór na stanowisko doradcy/doradczyni ds. polsko-niemieckiej dwujęzyczności w województwie opolskim. Punkt Doradczy, w którym będzie działał Doradca/Doradcz... read more..

Video
Anna Hermasz
261

Schlesien Journal 04.02.2020

W Łambinowicach odbyły się obchody Tragedii Górnośląskiej i II Wojny Światowej w 75 rocznicę jej zakończenia. Młodzież mniejszości niemieckiej poszukuje wolontariuszy do projektu charytatywnego „Wielk... read more..

Blogi
Bernard Gaida
417

Jubileuszowe przywracanie pamięci

Już w styczniu rozpoczęło się świętowanie 30-lecia istnienia kilku organizacji mniejszości niemieckiej w Polsce. Dwie największe z nich, czyli te, które działają w dwóch górnośląskich województwach, j... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
330

Młodzież
Anna Hermasz
534

JUGENDBOX 2020 - poszukujemy nowych grup - zgłoś się !!!

Formularz zgłoszeniowy: DFK-Anmeldung-2020-JB ... read more..

Video
Anna Hermasz
353

Schlesien Journal 28.01.2020

Tragedia Górnośląska – wspomnienie wydarzeń ze stycznia 1945 roku. W Opolu TSKN na Śląsku Opolskim zaprezentowało swoją najnowszą publikację „Opole, spacery po mieście, którego już nie ma”. Zaproszeni... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
333

Call for Papers: 2. Internationale Tagung

Bundesinstitut für Kultur und Geschichte der Deutschen im östlichen Europa (BKGE) Oldenburg, 29. Januar 2020 Call for Papers 2. Internationale Tagung: Europäische Kulturbeziehungen im Weimarer Dreie... read more..

VdG
Patryk Lisek
4420

ZNSSK w Polsce poszukuje pracownika na stanowisko konsultant ds. oświaty

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce poszukuje pracownika na stanowisko  konsultant ds. oświaty Do zadań na stanowisku będzie m in. należało: - gromadzenie oraz ... read more..

Blogi
Bernard Gaida
555

Ofiary zemsty zwycięzców

Ostatni czas obfitował w wiele refleksji wybiegających wstecz do strasznych lat powojennych z perspektywy Niemców w Rosji, Rumunii czy u nas. W izbie muzealnej Niemców w Marks i w Nowosybirsku w centr... read more..

Oświata
Anna Hermasz
310

Ausbildung zu Medienexpert*innen für Deutschlehrer*innen der deutschen Minderheiten in Mittelosteuropa und Zentralasien

Projektbeschreibung: Die Lehrer*innen lernen von Profis des Bayerischen Rundfunks (BR), blicken hinter die Kulissen der BR-Abläufe und diskutieren mit den Medienmachern. Erfahrene Trainer des Bayeris... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
523

"Cierpienie nie zna narodowości" - 75 rocznica zakończenia wojny i powojennej tragedii Niemców

W ostatnią niedzielę stycznia, tj. 26.01.2020 w Łambinowicach Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce wraz z niemieckimi dyplomatami oraz ze śląskimi organizacjami (m.in. Ruch... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
380

ZAPROSZENIE NA INAUGURACJA UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZOWYCH TOWARZYSTWA SPOŁECZNO-KULTURALNEGO NIEMCÓW NA ŚLĄSKU OPOLSKIM

    Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim zaprasza w dniu 2 lutego 2020 (niedziela) na  inauguracja uroczystości jubileuszowych z okazji 30-lecia działaln read more..

Video
Anna Hermasz
407

Schlesien Journal 22.01.2020

W dzisiejszym programie "Schlesien Journal" rozmawiamy z Przewodniczącym Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN), Rafałem Bartkiem, o planach... read more..

Blogi
Bernard Gaida
546

Tylko Tragedia Górnośląska?

Styczeń dla Niemców żyjących w krajach Europy Środkowej i Wschodniej to miesiąc bolesnych wspomnień. To wspomnienia coraz częściej już nie własne. W domach doświadczaliśmy tego, że nasi rodzice czy dz... read more..


Wydarzenia
Anna Hermasz
385

Spotkanie noworoczne Pary Prezydenckiej z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce

14 stycznia br. członkowie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, reprezentujący mniejszości, wzięli udział w spotkaniu noworocznym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
379

Bernard Gaida wręczył list gratulacyjny dla Krzysztofa Ruchniewicza

W dniu dzisiejszym (17.01.2020) w Sali Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego odbyło się wręczenie Krzyża Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec dla Pana Krzysztofa Ruchniewicz... read more..

Video
Anna Hermasz
398

Schlesien Journal 14.01.2020

Roland Skubała pasjonat Śląska i jego historii założył Izbę Muzealną w Pyskowicach. Zaproszenie na obchody Tragedii Górnośląskiej do Łambinowic. Relacja z koncertu świątecznego i prezentacji książki w... read more..

Polityka
Anna Hermasz
1063

Raport vs. rzeczywistość

Informacja szefa MSWiA na temat aktualnej sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. W minionym tygodniu sejmowa Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych wysłuchała informacji szefa MS... read more..

Blogi
Bernard Gaida
702

Minorowy czas

Początek roku nie chce wyjść z minorowego nastroju. Wszyscy od dawna się przyzwyczajamy i coraz łatwiej przechodzimy do porządku dziennego nad wydarzeniami, które przecież powinny nami dogłębnie wstrz... read more..

Video
Anna Hermasz
616

Schlesien Journal 7.01.2020

W dzisiejszym programie "Schlesien Journal" przedstawiamy Państwu poetkę Adelheid Sklepinski z Zabrza. ... read more..

Polityka
Anna Hermasz
599

Posiedzenie Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych poświęcone "VI Raportowi dot. sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce."

7 stycznia 2020 r. Pan Bernard Gaida, Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce oraz Pan Ryszard Galla, Poseł na Sejm RP, uczestniczyli w Komisji Mniejszości Naro... read more..

Wyników 1 - 30 z 4782