Log in
Blogi
Bernard Gaida
32

13.01.2019, 23.00

Ten felieton do „Wochenblatt.pl” piszę zwykle w niedzielę. Miał być poświęcony Krzyżowej/Kreisau w związku z tym, że w tym roku minie 30 lat od słynnej Mszy Pojednania w dniu 12 listopada 1989 roku, z... read more..

VdG
Patryk Lisek
56

Zmarła Jadwiga Wardecka

Ze smutkiem informujemy, że zmarła niespodziewanie pani Jadwiga Wardecka, członkini Związku Mniejszości Niemieckiej w Sztumie. Pogrzeb Pani Wardeckiej odbędzie się w najbliższą środę (16.01.2019r.) o ... read more..

Polityka
Patryk Lisek
100

Nie żyje Paweł Adamowicz

 Ze smutkiem informujemy, iż poniedziałek tj. 14 stycznia 2019 zmarł długoletni Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Prezydent zmarł wskutek obrażeń, które poniósł podczas ataku w trakcie niedzieln read more..

Blogi
Bernard Gaida
68

Łambinowice/Lamsdorf i…

Za sobą mamy święta Bożego Narodzenia i Trzech Króli, a właściwie święto Objawienia Pańskiego i od poniedziałku wchodzimy w „szarość” roku 2019. W swoim liście noworocznym zwracałem uwagę na wiele ... read more..

Video
Patryk Lisek
81

Schlesien Journal 08.01.2019

Witamy w Schlesien Journal. Dziś o Heinrichu Jaschik z Krapkowic-Otmętu który zaczynał z 1000 światełek a dzis ma ich 41.000. Do tego doszły także własnoręcznie wyrzeźbione drewniane dekoracje. W... read more..

VdG
Beata Sordon
206

Tragedia Górnośląska – Pamiętajmy o przeszłości

Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Bernard Gaida pragnie zaprosić Państwa do udziału w obchodach upamiętniających Tragedię Górnośląską, które odbędą się w ... read more..

VdG
VdG
314

List Noworoczny Bernarda Gaida, Przewodniczącego ZNSSK

Szanowni Państwo, drodzy członkowie społeczności niemieckiej w Polsce i przyjaciele mniejszości niemieckiej, znowu minął kolejny rok pełen działania i mozolnej pracy. Rok przepełniony zarówno więks... read more..

Video
Patryk Lisek
241

Schlesien Journal 25.12.2018

Czas adwentu i Bożego Narodzenia jest bez wątpienia wyjątkowo magiczny. Zapach choinki i pierników, bożonarodzeniowe światełka na ulicach wszystkich miejscowości i tradycyjne pieśni, które każdy zna z... read more..

VdG
Patryk Lisek
78

Weihnachtswünsche

Es treibt der Wind im Winterwaldedie Flockenherde wie ein Hirt,und manche Tanne ahnt, wie baldesie fromm und lichterheilig wird.Und lauscht hinaus. Den weißen Wegenstreckt sie die Zweige hin - bereit,... read more..

VdG
Patryk Lisek
444

ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE 2018

Es treibt der Wind im Winterwaldedie Flockenherde wie ein Hirt,und manche Tanne ahnt, wie baldesie fromm und lichterheilig wird.Und lauscht hinaus. Den weißen Wegenstreckt sie die Zweige hin - bereit,... read more..

Regiony
Patryk Lisek
2106

Pasterka w Kościele św. Sebastiana!

Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie na pasterkę w języku niemieckim. Pasterka odbędzie się 24 grudnia o godz. 22.00 w Kościele św. Sebastiana w Opolu.     read more..

Video
Patryk Lisek
335

Schlesien Journal 18.12.2018

W pażdzierniku otwarto we Wrocławiu Dom dla Kultury OP ENHEIM. Budynek, w którym instytucja ma swoją siedzibę, jest jednak znacznie starszy i posiada ciekawą historię.  Na Boże Narodzenie przyoz... read more..

VdG
Patryk Lisek
1501

ZNSSK w Polsce poszukuje pracownika na stanowisko konsultant ds. oświaty

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce poszukuje pracownika na stanowisko  konsultant ds. oświaty Do zadań na stanowisku będzie m in. należało: - gromadzenie oraz ... read more..

Młodzież
Patryk Lisek
542

Finał projektu „Jugendbox”!

Od środy do czwartku (19-20 grudnia 2018 r.) odbywał się finał IV edycji projekty "Jugendbox". Celem tego projektu jest stworzenie młodzieżowych grup teatralnych Mniejszości Niemieckiej w wieku od 12 ... read more..

Polityka
Patryk Lisek
223

W expose marszałka także o działaniach na rzecz zachowania tożsamości kulturowej i językowej regionu

W wtorek, 18.12.2018r. odbyła się druga a zarazem ostatnia sesja Sejmiku kadencji 2018-2023 w tym roku. W programie sesji znalazło się przede wszystkim przemówienie marszałka o zamierzeniach i kierunk... read more..

Blogi
Bernard Gaida
407

Święta Bożego Narodzenia z Bonhoefferem

Za przyczyną zaproszenia parafii św. Krzysztofa we Wrocławiu na krótko przed świętami Bożego Narodzenia przypomniałem sobie o wierszu Bonhoeffera pt. „Przez dobrą moc Twą, Panie, otoczony”. Ta ewangel... read more..

Młodzież
Patryk Lisek
393

Finał projektu "Jugendbox"

Już jutro tj.19.12.2018r. o godzinie 16.00 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego rozpoczynaja się przedstawienia sztuk teatralnych grup młodzieżowych biorących udział w projekcie Jugendbox.  ... read more..

Media
Patryk Lisek
220

Pomost przyjaźni - z Prof. Berndem Fabritiusem rozmawiał Rudolf Urban.

Zapraszamy Państwa serdecznie do zapoznania sie z interesującym wywiadem przeprowadzonym przez p. Rudolfa Urbana z Prof. Berndem Fabritiusem, pełnomocnikiem rządu RFN ds. przesiedleńców i mn... read more..

VdG
Patryk Lisek
269

Dzieci ze szkoły Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae odwiedziły siedzibę ZNSSK w Polsce

W poniedziałek tj. 17.12.2018r. odwiedziły nas w siedzibie Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce dzieci ze szkoły Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae. Dziękujemy serdecznie ... read more..

Video
Patryk Lisek
269

Schlesien Journal 11.12.2018

Niemieckojęzyczna parafia St. Christophori obchodzi w tym roku swój Jubileusz odbudowy swojego kościoła. Nowy projekt Niemeickiego Towarzystwa Oświatowego który ma zainteresować młode pokolenie mniejs... read more..

Projekty
Patryk Lisek
518

TSKN zaprezentowało aplikację mobilną SKGD-App!

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN) zaprezentowało 22.11.2018 aplikację mobilną SKGD-App. Dzięki aplikacji informacje na temat wydarzeń odbywających się w TSKNie i Mniej... read more..

Projekty
Patryk Lisek
323

„Kuźnia Noblistów” – pokaz filmu o Noblistach ze Śląska oraz prezentacja konspektów lekcji w Opolu

„Kuźnia Noblistów” – pokaz filmu o Noblistach ze Śląska oraz prezentacja konspektów lekcji na podstawie filmu „Pod Presją” oraz serii pt. „Pewnego razu na Zachodzie”. Prapremiera w Opolu, 13 grud... read more..

Polityka
Patryk Lisek
388

Polsko–Niemiecki „Okrągły Stół” na początku 2019 roku?

W czwartek, tj. 13.12.2018r. w Berlinie odbyło się spotkanie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza ze swoim niemieckim odpowiednikiem, Heiko Maasem. Na spotkaniu poruszono między innymi taki... read more..


VdG
Patryk Lisek
725

PRENUMERATA WOCHENBLATT.PL

Serdecznie zachęcamy do prenumeraty tygodnika Wochenblatt.pl − dwujęzycznego tygodnika Niemców w Polsce dla Waszego koła DFK. Zamawiając prenumeratę gwarantujemy najświeższe informacje o mniejszośc... read more..

Oświata
Patryk Lisek
139

Strategie oświaty mniejszości i kwestia bieżących problemów dotyczących nauczania języków mniejszości w szkołach tematami rozmów z MEN

W środę, 12 grudnia miało miejsce spotkanie robocze przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tematem spotkania była m.in.: strategii roz... read more..

VdG
Patryk Lisek
215

Prof. Dr. Bernd Fabritius odwiedzał mniejszość niemiecką w Polsce

W sobotę (08.12.2018r.) do Polski przyjechał Prof. Dr. Bernd Fabritius, pełnomocnik rządu RFN ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz wysiedleńców. Celem jego wizyty która rozpoczeła się w s... read more..

Młodzież
Beata Sordon
327

Konferencja Młodzieżowa Mniejszości Niemieckiej 2018 „Kurz gesagt: Europa der Jungen".

W dn. 14-16.12.2018 w Opolu, w hotelu De Silva, odbędzie się 18 Konferencja Młodzieżowa  zorganizowana przez Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej. Podczas tych trzech dni, młodzież będzie mi... read more..

VdG
Patryk Lisek
304

Prof. Dr. Bernd Fabritius z wizytą w ZNSSK w Polsce

W poniedziałek tj. 10.12.2018 siedzibę związku niemieckich stowarzyszeń społeczno-kulturalnych w Polsce odwiedził Prof. Dr. Bernd Fabritius, pełnomocnik rządu RFN do spraw wysiedleńców i mniejszości n... read more..

Video
Patryk Lisek
355

Schlesien Journal 04.12.2018

Miesiąc po wyborach samorządowych w Polsce w Opolu odbyła się inauguracyjna sesja nowo wybranego sejmiku województwa. Tym razem w naszym cyklu "Hallo DFK" odwiedzamy czlonków koła DFK w Łączniku, w po... read more..

Wyników 1 - 30 z 4491