Wiadomości

 • Dodano: 20 kwiecień 2017, 10:31 2017 rokiem księdza Augusta Weltzla w Tworkowie

  Zarząd DFK Tworków wspólnie z proboszczem księdzem Piotrem Tkoczem i parafią rzymskokatolicką p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tworkowie rozpoczął w niedzielę 9 kwietnia obchody uroczystości związane z 200 rocznicą urodzin wielkiego dziejopisarza Śląska i proboszcza Tworkowa w latach 1857 – 1897, księdza dr Augustina Weltzla.

 • Dodano: 17 kwiecień 2017, 09:16 Wesołych Świąt!

  Życzą Zarząd oraz pracownicy Związku Niemieckich Stowarzyszeń.

 • Dodano: 13 kwiecień 2017, 12:21 Emocjonujący wyścig wyborczy w Szlezwiku-Holsztynie

  Za trzy tygodnie w Szlezwiku-Holsztynie odbędą się wybory do 19 Landtagu. Już przed pięcioma laty byliśmy świadkami niezwykle ciekawego starcia – wtedy CDU i SPD uzyskały po 22 miejsca w Landtagu, a rządząca dziś koalicja SPD, Zielonych oraz Związku Wyborców Południowego Szlezwiku uzyskała tylko niewielką przewagę (35 z 69 miejsc). Także tym razem rozwój sytuacji powinien być ciekawy.

 • Dodano: 12 kwiecień 2017, 09:53 Studiuj na kierunku: menadżer kultur mniejszościowych!

  Katedra Kulturoznawstwa i Folklorystyki Uniwersytetu Opolskiego wraz z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim ma zaszczyt zaprosić uczniów klas drugich i trzecich wraz z nauczycielami, rodzicami na dzień otwarty organizowany w dniu 25 kwietnia 2017 r. do Auli Błękitnej, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego, Opole, plac Kopernika 11.

 • Dodano: 11 kwiecień 2017, 09:41 Pora złożyć wniosek o nauczanie języka niemieckiego

  Wniosek o nauczanie języka ojczystego dzieci mniejszości niemieckiej można składać do końca kwietnia u dyrektora szkoły lub przedszkola. Wniosek taki można też złożyć w momencie zapisywania dziecka do szkoły lub przedszkola. W dziale "Oświata" informujemy, jakich formalności należy dopełnić.

 • Dodano: 11 kwiecień 2017, 09:17 Upamiętnienie 72 rocznicy zatopienia „Wilhelma Gustloff“, „Steuben“ oraz „Goyi“

  Tegoroczne uroczystości odbyły się 1 kwietnia w Gdyni. Uczestnikami byli nie tylko miejscowi przedstawiciele mniejszości niemieckiej, ale również reprezentanci organizacji z Gdańska, Warmii i Mazur oraz Pomorza Wschodniego, a także ziomkostw Prus Wschodnich i Pomorza.

Blog: Bernard Gaida

 • Dodano: 20 kwiecień 2017, 13:46

  Kolumna > Wiara i tożsamość

  Za tydzień do Kamienia Śląskiego przybędą duchowni kościoła katolickiego i ewangelickiego z wielu krajów, którzy pełnią posługę duszpasterską dla mniejszości niemieckich w poszczególnych państwach. Spotkanie ma wytworzyć wśród uczestników wspólnotę, ale również dać okazję do wymiany doświadczeń. Rzeczą która nie podlega dyskusji, a zarazem stanowiła źródło idei tej konferencji, jest przekonanie, że tożsamość człowieka jest niepowtarzalna, a należą do nie zarówno wiara jak i narodowość. Interesująco będzie stwierdzić na ile rzeczywiście wiara wspiera tożsamość, w tym aspekcie językowym oraz...

 • Dodano: 13 kwiecień 2017, 09:23

  Kolumna > Wielki Tydzień

  Przed kilku laty usłyszałem od biskupa Alfonsa Nossola, że Kościół i mniejszość niemiecka walczą na tym samym froncie, mianowicie o tożsamość, która jest częścią ludzkiej duszy. Tożsamość jest również jest różnorodna, co znaczy, że jednocześnie ma religijny, językowy, a także narodowy charakter. Język i pojęcia kulturowe wpływają także na myśli. Te są bardzo różne i uzależnione od języka, co pokazuje czas, w którym jesteśmy. Ten tydzień to w języku polskim „Wielki Tydzień”, natomiast w języku niemieckim określany jest jako „Karwoche” czy też Cichy Tydzień. Już samo nazewnictwo prowadzi nas...

Kalendarz wydarzeń

Brak wydarzeń

Organizacje

Ostatnio komentowane