Wiadomości

 • Dodano: 22 sierpień 2017, 07:30 Sprawdź swoją wiedzę o Wambierzycach!

  Portal DFK Schlesien przygotował kolejny bardzo interesujący quiz dotyczący wambierzyckiego sanktuarium. Tym razem na osoby, który uzyskają najlepsze wyniki, czekają nagrody! Żeby w nim uczestniczyć, należy się zalogować na portal. Więcej na temat quizu możecie Państwo przeczytać tutaj.

 • Dodano: 21 sierpień 2017, 12:36 Otwarcie wystawy „Opolskie białe złoto. Z dziejów cementowni Opola”

  Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza do udziału w otwarciu wystawy edukacyjnej „Opolskie białe złoto. Z dziejów cementowni Opola" z okazji 160-lecia przemysłu cementowego w Polsce i w Opolu, 200-lecia wynalezienia cementu portlandzkiego, 40-lecia Cementowni Górażdże oraz 800-lecia miasta Opole.

 • Dodano: 21 sierpień 2017, 10:36 Owocne spotkanie w Toruniu

  W miniony weekend (18 i 19 sierpnia) w Toruniu odbyło się spotkanie koordynacyjne mniejszości niemieckiej. Zgromadziło ponad 40 członków niemieckich organizacji z północnej Polski.

 • Dodano: 17 sierpień 2017, 07:48 Potrójny Jubileusz Arcybiskupa Nossola

  W sobotę w Kamieniu Śląskim odbył się tradycyjny odpust świętego Jacka Tym razem jednak było więcej powodów do świętowania, gdyż arcybiskup Alfons Nossol obchodził swoje 85 urodziny, 60 rocznicę święceń kapłańskich i 40 rocznicę święceń biskupich.

 • Dodano: 16 sierpień 2017, 13:44 Nagroda Kulturalna Śląska dla Pro Liberis Silesiae

  Stowarzyszenie prowadzące trzy szkoły i przedszkola w województwie opolskim, zostało uhonorowane nagrodą kulturalną przez rząd Dolnej Saksonii. Więcej na ten temat możecie Państwo przeczytać na stronie Internetowej Wochenblatt.pl, a od piątku również w aktualnym wydaniu gazety Niemców w Polsce.

 • Dodano: 16 sierpień 2017, 11:23 Mniejszość Niemiecka pielgrzymowała do Wambierzyc

  W niedzielę znów nadszedł czas pielgrzymkę Niemców z Polski do Wambierzyc. W ten sposób napisany został kolejny rozdział tradycji praktykowanej od dziesięcioleci.

Blog: Bernard Gaida

 • Dodano: 21 sierpień 2017, 10:39

  Kolumna > Jak być silnym i nie dać sobą manipulować

  Spotkanie grup Niemców z północnej Polski odbyło się w Toruniu, którego niemiecka historia i kultura urzeka na każdym rogu. Podczas krótkiego, wieczornego spaceru po uliczkach starego miasta trafiłem na miejsca i domy, o których pisze Gustav Freytag w „Die Ahnen” czy Ernst Wichert w powieści „Heinrich von Plauen”. To wprost niewyobrażalne, jak bardzo związany jest Thorn z historią Niemiec i jak bardzo mało o tym wiemy, mimo, że widać to jak na dłoni. To z kolei uświadamia jak ważne jest dla naszej świadomości obcowanie z niemiecką literaturą i historią. Cele i sposoby w jaki można wzmacniać...

 • Dodano: 07 sierpień 2017, 10:46

  Kolumna > Pomiędzy symbolem a praktyką

  Zaczął się sierpień. To ostatni moment, by postarać się o wzięcie udziału w wyborach do Bundestagu, które odbędą się 24 września. To przywilej oczywiście tylko dla tych, którzy są obywatelami Niemiec. Przywilej to też zobowiązanie. Nie czuję jednak wokół siebie atmosfery zainteresowania tymi wyborami. Sam dopiero co wysłałem wniosek o wpisanie mnie do rejestru wyborców, a więc musiałem załączyć również swoje uzasadnienie. Ono ponownie uświadomiło mi, jak wielką wartością i jak wyjątkowe jest dla mnie, mieszkańca współczesnego Śląska, bycie także obywatelem Niemiec. Kilkaset tysięcy ludzi w...

Kalendarz wydarzeń

Brak wydarzeń

Organizacje

Ostatnio komentowane