Wiadomości

 • Dodano: 12 październik 2017, 08:51 Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w odwiedzinach u FUEN

  Do ważnego spotkania doszło przed tygodniem we Flensburgu. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier spotkał się między innymi z przewodniczącym FUEN Lorántem Vincze. Więcej na temat wizyty przeczytacie Państwo (w języku niemieckim lub angielskim) tutaj.

 • Dodano: 12 październik 2017, 08:25 Schlesien Journal z 3 października

  Kto ma ochotę, przeżyć jeszcze raz najciekawsze chwile związane z JugendFestivalemMłodych? Relację z tego wydarzenia możecie Państwo zobaczyć w pierwszym październikowym wydaniu Schlesien Journal. Kolejny temat to ważna konferencja dotycząca systemu szkolnictwa w Polsce w odniesieniu do nauczania języka niemieckiego.

 • Dodano: 12 październik 2017, 07:46 Aktywny weekend w Olsztynie

  Członkowie Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej na pewno nie będą mogli narzekać na nudę. Na najbliższą sobotę zaplanowane zostały dwa ciekawe wydarzenia.

 • Dodano: 11 październik 2017, 13:21 Zebranie członkowskie we Wrocławiu

  Niemieckiego Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławia zaprasza swoich członków na comiesięczne spotkanie, które odbędzie się 18 października. W programie jest między innymi prelekcja na temat „Ruch oporu w Niemczech w latach nazizmu”.

 • Dodano: 09 październik 2017, 13:21 200 rocznica niemieckiego osadnictwa na Kaukazie

  W Gruzji odbyły się uroczystości upamiętniające 200 rocznicę niemieckiego osadnictwa na Kaukazie. Uczestniczyłw nich również przewodniczący zarządu ZNSSK w Polsce i AGDM Bernard Gaida. Relację z obchodów (w języku niemieckim) znajdziecie Państwo na stronie internetowej pełnomocnika rządu federalnego do spraw wysiedlonych i mniejszości narodowych.

 • Dodano: 09 październik 2017, 12:58 Pierwsze rozmowy koalicyjne 18 października

  Ponad dwa tygodnie po wyborach do Bundestagu zapowiedziano pierwsze sondażowe rozmowy koalicyjne. W środę 18 października przedstawiciele Zielonych i FDP mają się spotkać na osobnych rozmowach z kanclerz Angelą Merkel.

Blog: Bernard Gaida

 • Dodano: 17 październik 2017, 10:42

  Kolumna > „W duszy była Niemką”

  Tytułując zeszłotygodniową kolumnę „Gruzja, po raz pierwszy” zasugerowałem, że nie będzie to ostatni raz. Dziś chciałbym się skupić na pewnej uniwersalnej prawdzie, jaka uzewnętrzniła się podczas pewnego spotkaniu w Bolnisi, które zostało założone 200 lat przez Niemców jako Katharinenfeld. Z tej okazji odsłonięto tam tablicę poświęconą osobie, która była Gruzinką, a jednak społeczność uznała, że jubileusz osadnictwa niemieckiego na Kaukazie jest właściwą okazją, by ją upamiętnić. Ta osoba to Anna (Anniko) Wachwachischvili, jak na tablicy lakonicznie zapisano, „pierwsza germanistka”. Jednak...

 • Dodano: 09 październik 2017, 13:04

  Kolumna > Gruzja po raz pierwszy

  W 1817 roku na Kaukaz na zaproszenie Katarzyny z Wirtembergii przybyli Szwabi. Wyruszali z Ulm w dół Dunajem, dopływali na tratwach zwanych „Ulmer Schachtel” aż do delty, a dalej poprzez Morze Czarne. Osiedlali się wokół Odessy, na Krymie i właśnie na Kaukazie. Na terenie obecnej Gruzji założyli takie miejscowości jak Blumethal, Waldheim, Marienfeld, Traubenberg, Katharinenfeld i wiele innych. Na te tereny wnieśli swoją pracowitość, uczciwość i religijność, która po dziś dzień, dla Gruzinów stanowi nieosiągalny cel. Z czasem z prostych rzemieślników i kupców stali się architektami,...