Wiadomości

 • Dodano: 13 sierpień 2017, 18:57 Kursy sobotnie 2017 - nabór kół DFK rozpoczęty

  VdG rozpoczyna przygotowania do jesiennej edycji projektu "Kursy sobotnie dla dzieci". Od dzisiaj koła DFK mogą zgłaszać swój udział.

 • Dodano: 11 sierpień 2017, 12:23 „Marmurowy posąg“ w Łubowicach

  „Marmurowy posąg“ w Łubowicach Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa zaprasza serdecznie na przedstawienie teatralne noweli.

 • Dodano: 11 sierpień 2017, 10:42 Quiz obrazkowy o Wambierzycach

  Das Portal von DFK Schlesien hat ein Interessantes Bilderquiz zum Anlass der Wallfahrt der Deutschen nach Albendorf vorbereitet. Die Lösung der Fragen nimmt nicht viel Zeit in Anspruch, macht aber dafür sehr viel Spaß. Wer hat Lust es einmal zu probieren?

 • Dodano: 11 sierpień 2017, 10:05 Mniejszość Niemiecka w żałobie po śmierci Heleny Mielczarek

  Przedwczoraj zmarła długoletnia przewodnicząca Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego w Łodzi.

 • Dodano: 10 sierpień 2017, 13:21 Wybory do Landtagu Dolnej Saksonii w październiku?

  Wybory miały odbyć się dopiero w styczniu 2018 roku, jednak po opuszczeniu przez posłankę Elke Twesten frakcji Zielonych, 4 sierpnia koalicja zielonych z SPD straciła większość. Premier Stephan Weil zapowiedział nowe wybory.

 • Dodano: 09 sierpień 2017, 11:22 Schlesien Journal z 18 lipca

  Kto nie miał jeszcze okazji zobaczyć wydania Schlesien Journal z 18 lipca, od soboty może nadrobić zaległości w tym zakresie. Zobaczyć można między innymi relacje z tegorocznych edycji Akademii w Niwkach oraz Mini Miasta „Klein Raschau”, a także zaproszenie na pielgrzymkę mniejszości niemieckiej do Wambierzyc.

Blog: Bernard Gaida

 • Dodano: 07 sierpień 2017, 10:46

  Kolumna > Pomiędzy symbolem a praktyką

  Zaczął się sierpień. To ostatni moment, by postarać się o wzięcie udziału w wyborach do Bundestagu, które odbędą się 24 września. To przywilej oczywiście tylko dla tych, którzy są obywatelami Niemiec. Przywilej to też zobowiązanie. Nie czuję jednak wokół siebie atmosfery zainteresowania tymi wyborami. Sam dopiero co wysłałem wniosek o wpisanie mnie do rejestru wyborców, a więc musiałem załączyć również swoje uzasadnienie. Ono ponownie uświadomiło mi, jak wielką wartością i jak wyjątkowe jest dla mnie, mieszkańca współczesnego Śląska, bycie także obywatelem Niemiec. Kilkaset tysięcy ludzi w...

 • Dodano: 01 sierpień 2017, 11:35

  Kolumna > Komu tożsamość narodowa?

  „Ci którzy chcą, żeby instytucje demokratyczne przetrwały, nie mogą uciec od pola patriotyzmu. Nie może być tak, że tylko ci, którzy chcą reżimu autorytarnego, mówią o narodzie.” – uważa profesor Timothy Snyder, historyk z Uniwersytetu Yale. Nie jest pierwszym, który zaapelował o pozytywne przemyślenie pojęć, które niektórzy uważają za nacjonalistyczne. W 2015 roku na konferencji w Berlinie minister Thomas de Maiziere powiedział: „Jestem zdana, że nie powinniśmy tak po prostu pozostawiać pojęcia „ojczyzna“ populistom i radykałom. Powinniśmy go bronić i świadomie używać.“ Często my Ślązacy...

Kalendarz wydarzeń

Brak wydarzeń

Organizacje

Ostatnio komentowane