Już po raz drugi tancerze najstarszej grupy zespołu folklorystycznego "Łężczok" oraz mażoretki z "Arabeski" brali udział w festiwalu "Balkan Folk Fest" w Bułgarii. Zespoły występowały w kurorcie turystycznym Złote Piaski.
Nie tylko zimą upamiętnia się ofiary tzw. „Tragedii Górnośląskiej”. Uroczystości odbywają się także w czerwcu. W tym roku cześć ofiarom obozu oddali członkowie mniejszości niemieckiej z województwa śląskiego oraz przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Bernard Gaida.
W Opolu zarówno Związek Niemieckich Stowarzyszeń (VdG) jak i Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej (BJDM) świętowały 25-lecie polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie.
7 maja w Łubowicach odbyło się zebranie delegatów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego (TSKN). Przewodniczący Marcin Lippa mówił o sukcesach i wyzwaniach, jakie czekają jego organizację.
10 kwietnia br. o godz. 16:00 w kościele św. Andrzeja Apostoła w Zabrzu odbędzie się wyjątkowy koncert Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka - jedynego działającego w Polsce profesjonalnego chóru synagogalnego. Współorganizatorem jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Wzorem lat ubiegłych, także i w tym roku święta wielkanocne można przeżywać w języku niemieckim. Taka rezurekcja odbędzie się w kościele w Raciborzu-Studziennej.
Po wywiadach z przedstawicielami stowarzyszenia Pro-Liberis oraz dyrektorem szkoły w Koźlu-Rogach, postanowiliśmy zapytać także Panią Małgorzatę Górecką-Jarmułę o to, co wyróżnia szkołę dla mniejszości niemieckiej z pośród innych.
20 lutego o godz. 17.30 zostaną złożone wieńce i zapalone znicze przed pomnikiem ofiar obozu w Gliwicach-Łabędach, a następnie odbędzie się msza św. w Kościele Św. Jerzego.
Wśród gmin dwujęzycznych, gmina Pietrowice Wielkie (województwo śląskie) jest jedną z tych, która na Spisie Powszechnym 2011 skorzystała najwięcej. Okazało się, że w tej gminie niemal co czwarty mieszkaniec jest Niemcem, co wkrótce zapewni gminie dwujęzyczne tablice.
Kulminacja sporów wokół ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej już przebrzmiała. Pan Macierewicz prawie niezauważony powtórzył stare informacje ubrane w nową nazwę „Raport techniczny”, które już nawet jego własna partia ignoruje. Jak zwykle zagubiona opozycja nie wiedziała, jak się zachować i co powiedzieć. Jedynymi scenami w telewizji, które warto było sobie przypomnieć, to sceny autentycznej żałoby w Polsce, kilkudniowe godne zachowania polityków wszystkich opcji politycznych. Już niedługo potem okazało się, że to cisza przed burzą, która trwa już osiem lat i nadal kopie rowy wrogości,...
Ostatnimi słowami mojego ojca był znany i przepiękny wiersz Dietricha Bonhoeffera: Gdy dobra moc Twa stale mnie ochrania, nie lękam się, co mi przyniesie dzień, Ty jesteś ze mną stale od zarania, Ty chronisz mnie, gdy idzie nocy cień. (Tłum.: ks. Tomasz Bruell 1980) W poniedziałek obchodzono 73. rocznicę stracenia Dietricha Bonhoeffera, ewangelickiego teologa i przeciwnika narodowego socjalizmu. Tę modlitwę Bonhoeffer napisał w grudniu 1944 roku w areszcie gestapo i jest to jego ostatni zachowany tekst przed egzekucją 9 kwietnia 1945 roku. Kto potrafiłby to wyczytać z tych cichych i...