Deutsch

Debata: Polska i Niemcy 35 lat po traktacie o dobrym sąsiedztwie

Jak zmieniały się relacje polsko-niemieckie przez ostatnie 35 lat? Jaką rolę odgrywają dziś pamięć historyczna, odpowiedzialność i wspólne interesy? I jakie wyzwania stoją przed współpracą Polski i Niemiec w przyszłości w Europie? Zapraszamy na debatę: „Polska i Niemcy 35 lat po traktacie o dobrym sąsiedztwie: Pamięć, interesy, odpowiedzialność”, która odbędzie się 3 czerwca 2026 o godz. 11:00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu (ul. Piastowska 18-19-20).

W dyskusji udział wezmą:

  • Tomasz Siemoniak – Minister, członek Rady Ministrów
  • Christoph Bergner – były premier Saksonii-Anhalt, były parlamentarzysta Bundestagu i pełnomocnik rządu RFN ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych
  • Joanna Stolarek – germanistka i dziennikarka, była dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie
  • Moderację poprowadzi Bartosz Wieliński, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”

W programie przewidziano również głos młodego pokolenia: studenci Uniwersytetu Opolskiego zaprezentują materiały poświęcone wzajemnemu postrzeganiu Polaków i Niemców oraz znaczeniu traktatu po 35 latach jego obowiązywania.

Spotkanie skierowane jest do wszystkich zainteresowanych relacjami polsko-niemieckimi, dialogiem europejskim, historią oraz polityką pamięci.

Organizacje partnerskie

Organizacje członkowskie

Skip to content