Wczoraj, 28 marca 2023 roku, przedstawiciele zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce – Bartek Rafał, Gaida Bernard, Lippa Marcin, Schlueter Michał oraz przedstawicielka BJDM – Świerc Wiktoria uczestniczyli w dorocznym spotkaniu Związku Wypędzonych w Berlinie.
Tradycyjne doroczne przyjęcie Związku Wypędzonych zgromadziło gości z polityki, kultury i biznesu oraz partnerskich związków Mniejszości Niemieckich.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wygłosił przemówienie przewodnie, w którym poruszył temat aktualnej sytuacji na Ukrainie.
Wraz z agresyjną wojną Rosji na Ukraine, rewanżystowskie, imperialistyczne działania, strasznej wojny, stały się ponownie rzeczywistością w Europie. Putin chce wymazać tożsamość Ukrainy. Chce ją zastąpić ideą Wielkiego Imperium Rosyjskiego. W tym celu okrywa Ukrainę cierpieniem i zniszczeniem, a także zagraża przyszłości własnego kraju.
Kanclerz podziękował dr Berndowi Fabritiusowi i Związkowi Wypędzonych za ich zaangażowanie – między innymi poprzez doradztwo migracyjne dla dorosłych imigrantów na miejscu w poradniach lub online. „Zorganizowali oni pomoc dla uchodźców na Ukrainie – właśnie zobaczyliśmy to ponownie. Stworzyliście też akcje darowizn i pomocy poprzez Landsmannschaften- w ścisłej współpracy z Mniejszościami Niemieckimi na Ukrainie, w Polsce, na Słowacji, na Węgrzech i w Rumunii.” – dodał.
Pan Olaf Scholz nawiązał do historii dwunastu milionów Pomorzan, Ślązaków i Prusów Wschodnich, którzy zostali wypędzeni z Batschka czy znad Morza Czarnego.
Tym bardziej wzruszające jest to, że dziedzictwo wypędzonych, a także ich doświadczenie ucieczki i nowych początków do dziś kształtuje nasz kraj. […]
Wypędzeni, ale także stowarzyszenie takie jak BdV (Związek Wypędzonych), wyciągnęło właściwe wnioski z historii, nie patrząc ciągle wstecz i opłakując rzekomo dobre dawne czasy, ale przyczyniając się do tego, by naszą teraźniejszość i przyszłość cechowało więcej człowieczeństwa, współczucia i pojednania.
Jeśli chcą Państwo przeczytać przemówienie kanclerza w całości, znajdziecie je tutaj.
Dr Bernd Fabritius – Przewodniczący Związku Wypędzonych w swoim wystąpieniu odniósł się do obecnej dyskryminacji mniejszości niemieckiej w Polsce. Dziękujemy mu za słowa otuchy!
Wszyscy, drogi Rafale, drogi Bernardzie, jesteśmy poważnie zaniepokojeni polityką mniejszościową naszego sąsiedniego kraju – Polski. Jak ważna jest poprawa sytuacji prawnej mniejszości na arenie międzynarodowej, pokazują celowe dyskryminujące ograniczenia w lekcjach języka niemieckiego dla około 50.000 uczniów w Polsce. W Niemczech opieramy się na pewności, że wszystkie dotychczasowe rządy federalne postawiły sobie za zadanie wspieranie dalszego istnienia tożsamości kulturowej we wszystkich jej aspektach oraz wspieranie Niemieckich Mniejszości za granicą. My jako BdV będziemy o tym zawsze przypominać.
Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Aby być na bieżąco, śledź nasze media społecznościowe (szczególnie Instagram i Facebook jak również YouTube).