Dyskryminacja dzieci Mniejszości Niemieckiej: pismo przewodniczącego ZNSSK, Rafała Bartka, do Pani Minister Barbary Nowackiej

Dyskryminacja dzieci Mniejszości Niemieckiej: pismo przewodniczącego ZNSSK, Rafała Bartka, do Pani Minister Barbary Nowackiej

Szanowna Pani Minister,

jako przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce gratuluję z okazji wyboru na stanowisko Ministry Edukacji i wyrażam jednocześnie głęboką nadzieję, że Pani działania na polu troski o prawa do edukacji dzieci mniejszości niemieckiej będą nadal kontynuowane.

Jak Pani wiadomo z początkiem roku szkolnego 2022/2023 zostały wprowadzone dyskryminujące dzieci mniejszości niemieckiej przepisy w zakresie nauczania języka mniejszości w polskich szkołach. Od 1 września 2022 r. nauczanie to zostało zredukowane z trzech do jednej godziny tygodniowo na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki dnia 4 lutego 2022 r. oraz późniejszych aktów prawnych. Nawiązując do Pani dotychczasowego zaangażowania w tej kwestii zwracam się w imieniu 55 tysięcy dzieci mniejszości niemieckiej z prośbą o uchylenie tego rozporządzenia. Dziękujemy Pani za dotychczasowe działania i pracę w komisji, wraz z panią poseł Krystyną Szumilas oraz panem posłem Ryszardem Galla, która kontrolowała w Ministerstwie Edukacji i Nauki procedury wprowadzenia tego rozporządzenia. Dziękujemy za interwencję u pana ministra Czarnka i złożenie pisma z prośbą o uchylenie tego rozporządzenia. W ostatnich dwóch latach w wielu pismach skierowanych do pana ministra, do pana premiera czy pana prezydenta wskazywaliśmy m.in. na fakt, że obecna sytuacja jest zaprzeczeniem gwarantowanego przez Konstytucję RP prawa o niedyskryminacji. Rozporządzenie to nie akceptuje też rzeczywistych potrzeb uczniów mniejszości niemieckiej. Uczniowie utracili warunki konieczne do utrzymywania i rozwijania swojej tożsamości kulturowej. Niestety do tej pory rozporządzenie nie zostało wycofane z obiegu prawnego.

W przeddzień Nowego Roku, gdy nasze myśli skupiają się na przyszłości, nierzadko pełni obaw, ale i nadziei spoglądamy na czekające na nas wyzwania. Dla nas, przedstawicieli mniejszości niemieckiej, edukacja najmłodszych i ich przyszłość są w obecnej sytuacji wyzwaniem najwyższej wagi. Tym bardziej więc ucieszy nas reakcja z Pani strony i wyraźny, skierowany w naszym kierunku sygnał. Jesteśmy także otwarci na spotkanie z Panią Minister, by wspólnie pochylić się nad przedstawionym problemem, ale również szerzej nad problemem edukacji języka mniejszości niemieckiej w Polsce.

Z wyrazami szacunku

Rafał Bartek

Przewodniczący

 

Pismo przewodniczącego ZNSSK w oryginalnej formie znaleźć można TUTAJ.

Skip to content