Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) to cykliczne wydarzenie, będące okazją do poznania zabytków kultury. Hasło tegorocznej, 32. edycji: „Szlaki. Sieci. Połączenia” zwrócić ma dodatkowo uwagę na różnorodność dziedzictwa niematerialnego: rzemiosła czy rękodzieła. Nie tylko jednak czysto praktyczne umiejętności pielęgnowane są i przekazywane z pokolenia na pokolenie; również wspólnie spędzony czas integruje i spaja grupę. Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce zaprasza na międzygeneracyjne spotkanie ze skatem.
Ta rozpropagowana na terenie Niemiec gra karciana w Polsce popularna jest między innymi na Górnym Śląsku. Dynamiczna, pełna emocji, od graczy wymaga nie tylko sprytu i refleksu, ale i doświadczenia. Rozrywka, łącząca całe pokolenia graczy, nie przestaje być popularna do dziś. W niewielkich grupach, również w kręgach mniejszości niemieckiej, odbywają się regularne rozgrywki; najlepsi gracze natomiast, nierzadko zrzeszeni w lokalnych drużynach skata, biorą udział w organizowanych cyklicznie, regionalnych i międzynarodowych turniejach.
Sięgając do tego wieloletniego zwyczaju zapraszamy na spotkanie ze skatem, realizowane w ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Pragniemy nawiązać do tradycji sprzed lat, podczas których partie rozgrywane przez bardziej doświadczonych graczy przyciągały młodych zapaleńców, wciągając ich w tajniki gry. Zapraszamy zainteresowanych w dowolnym wieku i dowolnej płci; dla najmłodszych przewidziane są dodatkowe atrakcje.
Program wydarzenia:
Blok I: 11:00 – 13:30
- historia skata, wprowadzenie do zasad gry; nauka i rozgrywki
- gość specjalny: Joachim Glied, sędzia klasy międzynarodowej; klub Victoria-Tranzyt Chróścice
Blok II: 14:00 – 16:30
- historia skata, wprowadzenie do zasad gry; nauka i rozgrywki
- gość specjalny: Franciszek Świtała, prezes klubu Kuźnia Zawadzkie
Blok III: 17:00-18:00
- ostatnie rozdanie
Pomiędzy blokami przewidziana jest przerwa kawowa.
Wprowadzenie do gry. Międzygeneracyjne spotkanie ze skatem odbędzie się w sobotę, 7 września 2024 r., w godzinach 11:00-18:00. Wstęp bezpłatny. Uprzejmie prosimy o potwierdzenie chęci przybycia: mailowo na adres cdwbp@cdwbp.opole.pl lub telefonicznie pod numerem: 77 407 50 12.