Zapraszamy na spotkania z niezwykłymi osobowościami, reprezentującymi mniejszości narodowe, etniczne, kulturowe i religijne. Nasi goście opowiadają o swojej kulturze, dziedzictwie i tradycjach oraz zaprezentują własną twórczość.
W czerwcu Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce zaprasza na trzecie już spotkanie w ramach projektu „Mniejszości w dialogu. Cykl spotkań międzykulturowych”. Naszym gościem będzie jedna z najbardziej wyrazistych postaci wrocławskiego środowiska artystycznego, malarka żydowskiego pochodzenia, Mira Żelechower-Aleksiun.
Jej liczne płótna przekazują afirmację życia, którą dostrzega się w ich świetle, barwach i ekspresji. Artystka eksploruje w nich historie z Tory: z ksiąg Rut i Estery. Przetwarzając malarsko żydowskie dziedzictwo kulturowe autorka nadaje mu nowe życie.
Opowieści z Tory umożliwiają różnorakie, wielopoziomowe interpretacje. Goście spotkania zaproszeni są do wspólnego odczytywania tych obrazów, do odnajdywania w nich ukrytych znaczeń i do refleksji nad zjawiskiem obcości. Podczas snucia tej opowieści artystce towarzyszyć będzie związana zarówno z Wrocławiem jak i Opolem miłośniczka sztuki i pogranicza kultur, Bogna Piter.
W czasie spotkania prezentowane będą wybrane prace artystki: do końca sierpnia 2023 r. można je będzie oglądać w siedzibie Centrum przy ul. Szpitalnej 11 w Opolu.
Kiedy: 13 czerwca 2023, godz. 17:00
Gdzie: Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce, ul. Szpitalna 11 Opole
Uprzejmie prosimy o potwierdzenie chęci przybycia: cdwbp@cdwbp.opole.pl, +48 77 407 50 12
* Informujemy, że spotkania organizowane przez WBP w Opolu są rejestrowane oraz fotografowane. Materiały służą realizacji celów statutowych i promocyjnych, w tym publikowaniu na stronie www, w mediach społecznościowych i wydawnictwach WBP w Opolu.
* Projekt „Mniejszości w dialogu. Cykl spotkań międzykulturowych” finansowany jest przez Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa, Institut für Auslandsbeziehungen) z budżetu Urzędu Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec (Auswärtiges Amt der Bundesrepublik Deutschland) za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.