„Nowoczesna dziewczyna” – muzyczna opowieść o kobietach w Polsce i Niemczech w okresie międzywojennym

„Nowoczesna dziewczyna” – muzyczna opowieść o kobietach w Polsce i Niemczech w okresie międzywojennym

Historia społeczna i kulturowa Polski i Niemiec w okresie międzywojennym jest zwykle opowiadana z akcentowaniem różnic. Istnieją jednak przecież ważne aspekty, w których można dostrzec podobieństwa i jednym z nich jest z pewnością wzrost znaczenia praw kobiet. Okres między dwiema wielkimi wojnami przyniósł kobietom w Polsce i w Niemczech wielkie zmiany. Kobiety nie tylko uzyskały prawa wyborcze, ale także wreszcie mogły zacząć rozwijać się zawodowo, a kwitnąca scena kabaretowa i filmowa ukazywała zupełnie nową propozycję obyczajowości.

Dziś mija ponad 100 lat od tego przełomu kulturowego, a okres międzywojenny wydaje się być dla nas lustrem, w którym odbijają się pytania istotne ze współczesnego punktu widzenia: gdzie jesteśmy jako kobiety? Jak rozwinęliśmy jako obywatele i obywatelki dorobek tamtych czasów? Co przetrwało, a co zostało utracone?

Paralela między międzywojniem a naszą rzeczywistością nie ogranicza się jednak tylko do tematu kobiet – mroczne tony niemieckiego dwudziestolecia międzywojennego, do których również nawiązywano w kabarecie, zdają się dziś odbijać niepokojącym echem w niejednym kraju…

Niezwykła formuła tego koncertu łączy w sobie muzyczne przeboje tamtych czasów w wykonaniu występującej na międzynarodowych scenach mezzosopranistki Marty Wryk i uznanego w Polsce i za granicą kompozytora i pianisty Tomasza Prasquala z opowieścią o niemieckich i polskich kobietach, snutą przez Annę Kowalczyk, autorkę bestselleru „Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich“.

Terminy: 

09.08.2022 STN:ORT FESTIVAL, SZTYNORT
09.09.2022 BIBLIOTEKA MIEJSKA, OPOLE
11.09.2022 CHOPIN SALON, WARSZAWA
23.11.2022 COLLEGIUM MUSICUM, UNIWERSYTET W KOLONII

Więcej informacji na plakacie i na zaproszeniu poniżej:

Częścią projektu są również warsztaty wokalno-kreatywne dla nauczycieli. Zapraszają śpiewaczka operowa Marta Wryk i kompozytor Tomasz Prasqual. Więcej informacji w pliku poniżej. Polecamy!

Gesangworkshop / warsztaty wokalne

Skip to content