Spotkania autorskie z Moniką Czok: Śląsk Opolski i jego tożsamość

Spotkania autorskie z Moniką Czok: Śląsk Opolski i jego tożsamość

„Jedni badacze dowodzą, że Śląsk Opolski nie ma prawa bytu i że używanie tego określenia jest błędne. Inni twierdzą, że Śląsk Opolski jest regionem – samodzielnym, całkowicie odrębnym od Górnego Śląska. Czymże jest więc ów obszar, nazywany także Opolszczyzną? Jak mówić o nim w języku niemieckim, w którym zakotwiczone jest pojęcie Oberschlesien, które nie uwzględnia zmian, jakie zaszły tu na przestrzeni lat? I wreszcie: jak określić mieszkańców Śląska Opolskiego: czy są Ślązakami? Ślązakami opolskimi? A może – Opolanami?”

Zapraszamy na spotkania autorskie wokół publikacji „Śląsk Opolski i jego tożsamość. Dyskursy – aspekty społeczno-polityczne – prasa regionalna” organizowane przez Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej (CBMN) we współpracy z naszym Centrum i Leśnickim Ośrodkiem Kultury i Rekreacji.

Zapraszamy w środę 15 maja 2024 r. o godzinie 17:00 do naszej siedziby przy ul. Szpitalnej 11 w Opolu oraz w piątek 17 maja 2024 r. o godzinie 18:00 do Galerii Sztuki w Leśnicy przy Placu Targowym 2. Uprzejmie prosimy o potwierdzenie obecności mailowo na adres: michael.materlik@fzentrum.pl lub telefonicznie pod numerem: +48 532 153 005.

Monografia autorstwa dr Moniki Czok ukazała się nakładem CBMN w ramach zadania „Historia i dziedzictwo mniejszości niemieckiej – działalność badawcza” dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Więcej informacji TUTAJ.

Skip to content