Log in

"Faszination Klöppeln" - film o tradycji koronki klockowej

Koronka klockowa jest techniką rękodzieła, w której koronki wykonywane są za pomocą przeważnie drewnianych wrzecion, na które nawijana jest przędza.

Technika ta jest znana w Niemczech od XVI wieku. Pielęgnowana była i jest do dziś szczególnie w takich regionach jak Rudawy, Harz, Las Frankoński, Jura Szwabska, Górny Palatynat, Marchia Brandenburska, Szlezwik-Holsztyn, Liebenau (w pobliżu Hanoweru), Abenberg (w pobliżu Norymbergi) i Nordhalben, ale także częściowo w Europie Wschodniej.

W sierpniu 2020 r., podczas 34. tygodnia koronki klockowej, Harald Kuntze, filmowiec z Wiesbaden oraz Agnes Maria Brügging-Lazar, referentka ds. kultury w biurze regionalnym Związku Wypędzonych BdV, towarzyszyli kobiecej grupie podczas tygodnia koronki klockowej. Przez siedem dni uczestniczki pracowały nad stworzeniem prawdziwych dzieł sztuki najwyższej klasy. 49-minutowy dokument pod kierunkiem Rosemarie Kretschmer przedstawia nie tylko proces powstawania unikalnego rękodzieła; dla uczestników projektu rękodzieło jest też punktem wyjściowym do powrotu do wspomnień związanych z ich wypędzeniem i ucieczką.

Dokument jest dostępny na kanale YouTube Landesverband BdV Hessen CULTURE TO GO. Projekt finansowany ze środków Heskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Sportu.

Źródło: BdV Hessen. 

 Kloeppeln film ulotka 3  

Ostatnio zmieniany piątek, 09 kwiecień 2021 11:26