Log in
Bogna Piter

Bogna Piter

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Schlesien Journal 13.04.2021

W kolejnym odcinku Schlesien Journal: podróż w czasie do Gliwoc - miasta z rynkiem jak z podręcznika dla architektów. TSKN na Śląsku Opolskim również w tym roku zaprasza do konkursu "Młodzież recytuje poezję". Fundacja Rozwoju Śląska niebawem po raz czwarty rozpisze stypendium im. Johanna Krolla.

  • Dział: Video

Konkurs „Mój Hajmat – Moja ojczyzna”

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej ogłasza konkurs dla miłośników historii lokalnej.

Historia bardzo często bywa nazywana nauczycielką życia. To dzięki niej dowiadujemy się o dziejach naszych przodków, uczymy się tego co było kiedyś, a w konsekwencji wyciągamy wnioski i postępujemy inaczej. Dom Współpracy Polsko Niemieckiej w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej chce ocalić od zapomnienia ciekawe, nietuzinkowe dzieje miejscowości, a także losy ludzkie.

Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie. Zgłoszenia wraz z opisem wybranego miejsca, obiektu ect. należy przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 12.06.2021 r.

Zachęcamy do udziału w konkursie a także do poszerzenia wiedzy nt. własnych korzeni, dziejów swojej miejscowości. Najciekawsze prace będą wydrukowane w formie dwujęzycznych broszur.  

Konkurs AHM 2021

Supermiasta i Superregiony 2040 – głosujmy za siecią szkół dwujęzycznych!

Gazeta Wyborcza Opole ogłosiła plebiscyt, mający na celu wybór najważniejszych wyzwań dla województwa Opolskiego na najbliższe lata. Spośród dwunastu wstępnie wybranych działań czytelnicy mogą wybrać siedem, na których realizacji najbardziej im zależy. Zagłosujmy wspólnie za siecią szkół dwujęzycznych! Bo przecież to język wyróżnia Opolskie na tle innych województw.

Na stronie Gazety Wyborczej czytamy:

Wielokulturowość i znajomość języka niemieckiego wyróżniają województwo Opolskie spośród innych regionów. Nie brakuje firm, które właśnie tutaj postanowiły inwestować, licząc na łatwiejsze pozyskanie pracowników ze znajomością tego języka. Żeby tę przewagę utrzymać, w każdym powiecie muszą powstać szkoły z językiem niemieckim jako wykładowym.

Wystarczy wejść na stronę Gazety Wyborczej Opole i tam oddać swój głos TUTAJ

Głosowanie potrwa do 3 maja 2021. Wyniki plebiscytu poznamy 7 maja.

Wybierzmy wspólnie!  

supermiasta logo

Oświadczenie posła Ryszarda Galli ws. obchodów 100. rocznicy III Powstania Śląskiego

W sprawie upamiętnienia ofiar konfliktu 1921 roku w swoim oświadczeniu opowiedział się w miniony czwartek poseł Ryszard Galla. Warto zapoznać się z tym wyważonym i pojednawczym głosem:

 Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę III Powstania Śląskiego oraz 100. rocznicę plebiscytu na Górnym Śląsku. Wydarzenia sprzed 100 lat zapisały się na trwałe w historii Europy, a zwłaszcza w historii Polski i Niemiec.

III Powstanie Śląskie do dziś naznaczone jest dramatem niezliczonej liczby rodzin i osób, które brały w nim udział, walcząc zarówno po polskiej jak i po niemieckiej stronie. Była to tragedia dla wszystkich, tragedia, której skutkiem były nie tylko ofiary ludzkie poniesione przez obie strony, ale także głęboki podział, który zakorzenił się w wielu rodzinach zamieszkujących te ziemie.

W czasie obchodów 90. rocznicy III Powstania Śląskiego na Górze Świętej Anny, prezydent RP Bronisław Komorowski powiedział: „nie zapominamy, że dramat tamtego czasu podzielił nie tylko śląskie wioski i miasta, ale także familoki a często i poszczególne śląskie rodziny”, i dalej: „składamy tutaj hołd heroizmowi powstańców, bez których Śląsk nie stałby się częścią Polski, ale szanujemy również wybory tych, którzy stanęli po drugiej stronie zmagań”. Bronisław Komorowski zwrócił także uwagę na to, że naprzeciw powstańców śląskich stanęli także inni Ślązacy, którzy czuli się Niemcami i chcieli, aby Śląsk był nadal częścią państwa niemieckiego. Te słowa boleśnie uwidaczniają, jak trudna, skomplikowana i niejednoznaczna jest historia tych ziem.

Jako poseł reprezentujący w polskim Sejmie mniejszość niemiecką, jestem świadomy tego, że III Powstanie Śląskie jest wydarzeniem bardzo polaryzującym Polaków. Nawet 100 lat później wciąż żywe są emocje tamtych wydarzeń, zwłaszcza wśród osób, których przodkowie brali udział w tym powstaniu lub były rodzinnie powiązane z powstańcami. Jednocześnie, w 100. rocznicę III Powstania Śląskiego, konieczne jest oddanie należnej czci i szacunku wszystkim, którzy w czasie jego trwania zginęli, bez względu na to, czy byli Polakami, czy Niemcami. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że Śląsk jest od wieków obszarem mieszania się kultur, historii i języków. Mieszkały tu i wciąż mieszkają osoby, które są obywatelami polskimi, ale mają niemieckie pochodzenie. Tak potoczyły się losy historii. Dla każdej ze stron tego powstania Śląsk był domem. Każda ze stron dążyła do tego, aby był on częścią ich państwa. Stąd walki, stąd wiele ludzkich dramatów.

Bardzo bym sobie życzył, aby tegoroczne uroczystości rocznicowe odbywały się w duchu wzajemnego szacunku i pojednania. Jako członek mniejszości niemieckiej mam w tym zakresie pozytywne doświadczenia. W 2000 roku, jako reprezentanci organizacji mniejszości niemieckiej, wraz z przedstawicielami samorządu województwa opolskiego, po raz pierwszy stanęliśmy na Górze Świętej Anny, by oddać hołd wszystkim ofiarom powstania, w tym ofiarom bitwy o Górę Świętej Anny. Uczyniliśmy tak w duchu wielkiej pokory i wzajemnego szacunku, wspominając heroizm powstańców. Bardzo bym chciał, aby tego typu wydarzenia nie miały incydentalnego charakteru, a stały się pięknym zwyczajem, pielęgnowanym każdego roku.

Jako poseł Mniejszości Niemieckiej pragnę przypomnieć słowa papieża, świętego Jana Pawła II, wypowiedziane przez niego na Górze Świętej Anny w 1983 roku: „Ziemia ta bowiem wciąż potrzebuje wielorakiego pojednania”. Słowa te wciąż są aktualne. Dramat wydarzeń III Powstania Śląskiego jest wciąż obecny w ludzkich sercach, dzieląc wiele rodzin, czy też, patrząc w szerszym wymiarze, społeczność polską i niemiecką. Dlatego też z tej mównicy pragnę oddać hołd wszystkim ofiarom III Powstania Śląskiego, bez względu na ich narodowość. Zarazem chciałbym zaapelować do koleżanek i kolegów posłów: uczcijmy wspólnie pamięć wszystkich ofiar! Uczyńmy tak w duchu ponadpartyjnej współpracy! Dzięki temu Sejm RP również dołoży swoją cegiełkę do tego bardzo ciężkiego i długotrwałego procesu gojenia się głębokich ran.

Tak, ta ziemia potrzebuje wciąż wielorakiego pojednania, i jako poseł Mniejszości Niemieckiej chcę na rzecz takiego pojednania pracować.

 

Subskrybuj to źródło RSS