Log in
Bogna Piter

Bogna Piter

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Schlesien Journal 14.09.2021

W kolejnym odcinku programu Schlesien Journal poruszone zostały następujące tematy:

  • Na początku września w Opolu pojawił się z wizytą prof. dr Bernd Fabritius, pełnomocnik rządu federalnego ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych;
  • 3 września delegaci Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce spotkali się na Górze Św. Anny na dorocznym zebraniu delegatów;
  • Dla szkoły stowarzyszeniowej Pro Liberis Silesiae w Opolu-Malino rozpoczęcie nowego roku szkolnego było szczególnym wydarzeniem - szkoła została ponownie otwarta po remoncie.
  • Zaproszenie na pielgrzymkę narodów do Maria Hilf w Czechach.

 

  • Dział: Video

Kongres FUEN: Apel o ochronę mniejszości na szczeblu europejskim

"To był niezwykły czas, który wymagał od nas niezwykłego wysiłku i elastyczności" - powiedział prezes FUEN Loránt Vincze podczas Zgromadzenia Delegatów FUEN 2021 w sobotę w Trieście we Włoszech. (...)

Zgromadzenie przyjęło główną rezolucję w sprawie przyszłości rdzennych mniejszości narodowych i językowych w Unii Europejskiej. (…) Rezolucja wyraża ponownie wielkie rozczarowanie odrzuceniem przez Komisję Europejską inicjatywy Minority SafePack. (...) W rezolucji wezwano również Komisję Europejską do podjęcia szeregu środków, w tym:

  • włączenia pełnego monitorowania sytuacji mniejszości narodowych i językowych do mechanizmu praworządności;
  • sporządzenia, zgodnie z wnioskiem Parlamentu Europejskiego, wspólnych ram minimalnych norm UE w zakresie ochrony praw osób należących do mniejszości, które są silnie osadzone w ramach prawnych gwarantujących demokrację, praworządność i prawa podstawowe w całej UE;
  • zainicjowania i zaangażowania się we wzajemnie wzmacniającą się współpracę z Radą Europy w dziedzinie ochrony praw mniejszości narodowych i językowych;
  • podjęcia pilnych działań na rzecz ochrony zagrożonych języków mniejszościowych w UE;
  • opracowania strategii ochrony swoich obywateli należących do mniejszości narodowych i językowych.

Pełen tekst rezolucji FUEN (tekst w j. niemieckim): 

Źródło: FUEN

Kolejne tematy, omawiane na Kongresie FUEN 2021 (artykuły w j. niem):
Dyskusje panelowe na temat edukacji i Słoweńców we Włoszech TUTAJ
Przyszłość różnorodności kulturowej i językowej w Europie TUTAJ

Konkurs na logo Centrum Młodzieży Mniejszości Niemieckiej

Centrum Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Opolu jest nowo powstałą placówką, w której potrzeby, zainteresowania oraz marzenia Młodzieży stoją w centrum uwagi. Naszym głównym celem jest stworzenie przyjaznego środowiska, w którym Młodzież z pasją i zaangażowaniem będzie mogła pogłębiać swoją znajomość języka niemieckiego, poznawać niemiecką kulturę i obyczaje.

By nasze Centrum było jak najbardziej rozpoznawalne oraz miało wasz wkład organizujemy konkurs na logo. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego znaku graficznego dla Centrum młodzieży. Konkurs skierowany jest dla młodzieży w wieku od 14 do 35 lat. Autor najlepszego projektu graficznego logo otrzyma nagrodę rzeczową. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do przesyłania prac w formacie JPG do dnia 30.11.2021 na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

LOGO

Centrum Młodzieży Mniejszości Niemieckiej
ul. Krupnicza 15
45-013 Opole

Familientreffen - spotkanie dla rodzin promujące dwujęzyczność

Spotkanie dla rodzin promujące dwujęzyczność, tradycyjne Familientreffen - już za tydzień w Łubowicach!

W tym roku po raz pierwszy spotykamy się w województwie śląskim, aby z naszą promocją dwujęzyczności dotrzeć do nowych rodzin. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 19 września o godz. 13.00 w Łubowicach, w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa. Podczas wydarzenia będziemy rozmawiać o zaletach dwujęzyczności, prowadzić warsztaty dla rodziców, a dla dzieci zorganizowane zostaną animacje językowe. Liczba miejsc ograniczona.

Kontakt i zgłoszenia: Karolina Syga, 77 407 9521, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bilingua - łatwiej z niemieckim

Billingua - łatwiej z niemieckim to kampania Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej na rzecz polsko-niemieckiej dwujęzyczności. Zrealizowano dzięki dotacji MSWiA oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RFN. 
 
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znaleźć można na profilu faceookowym projektu TUTAJ
Subskrybuj to źródło RSS