Log in

CDU wygrywa w kraju Saary

Sondaże wskazywały na wyrównane starcie, tymczasem wyborcy zdecydowali bardzo wyraźnie. CDU cieszy się z wyraźnego zwycięstwa w wyborach do Landtagu w Kraju Saary.

Chadecy otrzymali 40,7% głosów, co oznacza wzrost o 5,5% od wyborów w 2012 roku. Oznacza to uzyskanie 24 miejsc w Landtagu – o 5 więcej niż dotychczas. Nie wystarczy to do samodzielnych rządów, ponieważ w Landtagu zasiada 51 posłów. Mimo to premier Annegret Kramp-Karrenbauer może być całkiem pewna kolejnej kadencji. Partnerem koalicyjnym zostanie najprawdopodobniej SPD. Socjaldemokraci otrzymali 29,6% głosów, co oznacza 17 mandatów. To strata o 1% w porównaniu do 2012 roku i o 2-3% mniej niż wskazywały sondaże.

Straciły przede wszystkim pozostałe partie. Linke stracili 3,2% głosów, uzyskując 12,9%, co wystarczyło na 7 mandatów. W żadnych wypadku koalicja SPD-Linke nie będzie więc miała większości. Próg wyborczy przekroczyła także AfD. 6,2% głosów oznacza 3 miejsca w Landtagu dla ugrupowania, które na początku roku miało w sondażach jeszcze dwucyfrowy wynik. Pod progiem znaleźli się zieloni z 4% poparcia oraz FDP z 3,3%.