Log in

Komisja Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych obraduje w sprawie Narodowego Spisu Powszechnego 2021

Źródło: Pixabay Źródło: Pixabay

13 stycznia 2021 odbyło się pierwsze spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych (KWRiMNE). Pośród omawianych tematów znalazły się m.in. stan przygotowań do zaplanowanego na rok 2021 Narodowego Spisu Powszechnego oraz o podział dotacji MSWiA na realizację w 2021 roku zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych.

Obowiązkowy w tym roku spis powszechny, zaplanowany pierwotnie na trzy miesiące (kwiecień-czerwiec 2021), ze względu na pandemię zostanie przedłużony do września. Zapowiedziane zostały alternatywne formy możliwości dokonania wpisu – przede wszystkim za pośrednictwem Internetu, ale także drogą telefoniczną lub bezpośrednio, przy udziale rachmistrzów. Kampanię informacyjną w mediach Główny Urząd Statystyczny planuje rozpocząć już od stycznia; do odbiorców zamierza dotrzeć nie tylko za pośrednictwem mediów, ale również dzięki współpracy z przedstawicielami instytucji, stowarzyszeń i zrzeszeń.

Jednak już to założenie napotyka na wątpliwości przedstawicieli mniejszości – na rok 2021 GUS nie planuje bowiem przygotowania kampanii w językach mniejszości. Dla mniejszości natomiast w czasach pandemii – gdy tradycyjne miejsca spotkań nie działają tak, jak na co dzień – dotarcie do członków jest mocno utrudnione. Stąd z dużą krytyką spotkała się tak późna kampania i ciągle nie nawiązana współpraca z samymi organizacjami mniejszości.

Przedstawiciele mniejszości zwracali uwagę na dwie niezwykle istotne dla nich podczas spisu kwestie: bezpieczeństwa danych oraz bezstronności rachmistrzów przeprowadzających spis drogą bezpośrednią. Bowiem dla biorących udział w spisie osób warunkiem udzielenia przez nich rzetelnych informacji jest pewność, że wrażliwe dane (m.in. informacja o wyznaniu, pochodzeniu czy używanym języku) zostaną użyte jedynie w celach statystycznych. Podczas spotkania przedstawiciele mniejszości podkreślali również konieczność angażowania mających neutralne podejście rachmistrzów, nie narzucających nikomu odpowiedzi.

O tym, jak ważny dla mniejszości narodowych i etnicznych jest wynik Narodowego Spisu Powszechnego, pisaliśmy niedawno tutaj (tekst w j. niemieckim).

Kolejnym, istotnym dla przedstawicieli wszystkich mniejszości tematem była kwestia podziału dotacji w roku 2021. W bieżącym roku ma to być, tak jak w minionych latach, 16 milionów zł. Jednak ta niezmienna od lat kwota pokrywa zaledwie połowę zgłoszonych projektów, planowanych przez organizacje mniejszościowe. Tym bardziej, że nawet w obliczu rosnącej stale inflacji kwota ta od lat nie ulega zmianie. Utrzymywanie małej i niezmiennej od lat kwoty dotacji zaprzecza założeniu, że państwo ma wspierać zachowanie i rozwój kulturowy i językowy mniejszości narodowych. I to jest najważniejsze przesłanie tej krytycznej ze strony mniejszości opinii. Tym bardziej, że strona mniejszościowa od lat postuluje podwyższenie kwoty wsparcia.

Ostatnio zmieniany piątek, 15 styczeń 2021 10:55