Log in

Przemowa Bernarda Gaidy z okazji wyborów parlamentarnych w Niemczech

Drodzy rodacy,

członkowie mniejszości niemieckiej w Polsce,

na jesień tego roku rozpisano w Niemczech wybory do Bundestagu. Jak zawsze wynik wyborów ponownie określi kierunek, jaki Niemcy podejmą w nadchodzących latach.

Jednak nawet jeśli mieszkamy poza granicami kraju, tysiące z nas jako obywatele Niemiec pozostaje związanych z ojczyzną: zawodowo, językowo, kulturowo czy też rodzinnie. Wynik wyborów w kraju, który ma ogromne znaczenie we Wspólnocie Europejskiej, będzie miał również istotny wpływ na nasze życie. 

Pośród mniejszości niemieckich w Polsce wyróżnia nas prawo do obywatelstwa niemieckiego oraz to, co z tego prawa wynika: możliwość uczestniczenia w wyborach. Dotyczy to głównie Ślązaków, Pomorzan, Warmiaków i Mazurów. Jest to przywilej i symboliczne połączenie z narodem niemieckim, ale jednocześnie obowiązek.

 

W ostatnich dziesięcioleciach mogliśmy liczyć na wsparcie niemieckiego rządu. Bez tej pomocy realizacja wielu projektów kulturalnych, językowych czy edukacyjnych czy też funkcjonowanie tak ważnych dla naszej tożsamości instytucji i miejsc spotkań mniejszości niemieckiej w Polsce byłoby bardzo utrudnione lub w ogóle niemożliwe. Wiele potrzeb Niemców w Polsce jest nadal otwartych i zależy od dobrej jakości i treści stosunków polsko-niemieckich. Coraz więcej kwestii mniejszości postrzeganych jest z perspektywy europejskiej i w tym kontekście również są one rozwiązywane. Jednak nie każda partia ma taki sam stosunek do tych kwestii, a zwłaszcza do mniejszości pozostających poza Niemcami. Wstrzymanie się od głosu oznacza pozostawienie decyzji w sprawie naszej przyszłości innym.

To kolejny powód, dla którego 26 września jako dzień wyborów jest dla nas tak ważny. Dla nas, którzy mieszkają poza granicami Niemiec, wpis na listę wyborców odbywa się za każdym razem wyłącznie na życzenie wnioskodawcy. Jest to konieczne, aby móc uczestniczyć w głosowaniu korespondencyjnym. Wniosek można złożyć tylko do 5 września. Nie przegapmy szansy, jaką daje nam demokratyczny kraj.

Jako rzecznik Grupy Roboczej Mniejszości Niemieckich kieruję ten apel również do uprawnionych do głosowania osób ze społeczności niemieckich we wszystkich krajach europejskich. Niemiecki Bundestag powinien pozostać naturalnym zwolennikiem naszych potrzeb; tak w zakresie polityki wewnętrznej jak i polityki zagranicznej.  

Nie wahaj się i wyślij wniosek tak szybko, jak to możliwe!

Skorzystajmy z możliwości, by wyrazić nasze zdanie i wziąć aktywny udział w wyborach.

Wszystkie istotne informacje na temat wyborów do Bundestagu, terminów, które należy dotrzymać oraz warunków, jakie należy spełnić, znajdują się na naszej stronie internetowej www.vdg.pl. Pojawią się tam również oświadczenia poszczególnych partii na temat pytań, które im zadaliśmy. 

W razie wątpliwości Związek Niemieckich Stowarzyszeń jest w każdej chwili gotowy na to, by udzielić odpowiedzi na twoje pytania.

Liczy się każdy głos.

Ostatnio zmieniany czwartek, 24 czerwiec 2021 15:20