Log in

Warsztaty młodzieżowe „O historii i tożsamości na Górnym Śląsku”

  • Napisane przez Anna Suchan
  • Dział: Projekty
Warsztaty młodzieżowe „O historii i tożsamości na Górnym Śląsku” Bildquelle: Das Haus der Deutsch-Polnischen Zusammenarbeit

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce zapraszają uczniów klas 7 i 8 oraz szkół średnich do udziału w projekcie „O historii i tożsamości na Górnym Śląsku”, który będzie realizowany w listopadzie i grudniu w Opolu.

„O historii i tożsamości na Górnym Śląsku”
Warsztaty młodzieżowe dla uczniów klas 7 i 8 oraz szkół średnich
Listopad-grudzień w Opolu
2 oferty edukacyjne do wyboru

Niemieckie dziedzictwo kulturowe Górnego Śląska często pozostaje niezauważone, a opowieści o dawnych mieszkańcach są zapomniane. Dobrym tego przykładem jest miasto Opole, które skrywa liczne ślady burzliwej historii regionu oraz zapomnianego i często nieznanego dziedzictwa niemieckiego. Poprzez proponowane warsztaty chcemy skonfrontować uczestników z historią regionu, własną historią rodzinną oraz kwestiami związanymi z tożsamością.

Projekt rozpocznie się od zwiedzania wystawy z oprowadzaniem, następnie uczniowie wezmą udział w warsztatach tematycznie do niej dopasowanych, a na koniec ruszą na miasto w poszukiwaniu śladów niemieckiego dziedzictwa.

Projekt obejmuje:

1. Transport uczniów do Opola.

2. Zwiedzanie wystawy z oprowadzaniem.

3. Warsztaty tematyczne do wystawy.

4. Obiad.

5. Dwujęzyczny spacer śladami niemieckiego dziedzictwa w Opolu z przewodnikiem.

6. Transport uczniów z Opola.

Oferujemy szkołom dwie możliwości edukacyjne do wyboru:

1) „Dziadek z Wehrmachtu" - wystawa dokumentuje historie byłych żołnierzy Wehrmachtu pochodzenia niemieckiego i polskiego, którzy mieszkali w Polsce po wojnie. Zawiera ona wywiady z ludźmi, którzy w nagraniach audio i wideo opowiadają o swoim życiu przed i po wojnie. Dzięki intensywnemu traktowaniu tego tematu poprzez zwiedzanie wystawy połączone z warsztatami, młodzi ludzie uzyskują perspektywę przeszłości, której nie poznają w szkole. Podczas warsztatów porozmawiamy o tym, dlaczego warto zgłębiać rodzinną historię i czego możemy w ten sposób dowiedzieć się o sobie. Uczestnicy dowiedzą się, skąd mogą czerpać wiadomości o swoich przodkach (podstawowe informacje o tworzeniu drzewa genealogicznego, nagrywaniu rozmów oraz porządkowaniu rodzinnych zbiorów). Mamy nadzieję, że przez naszą ofertę historia stanie się dla uczestników projektu bardziej zrozumiała, a także zachęci ich do dalszego samodzielnego zgłębiania własnych rodzinnych historii.

2) „Sąsiedzi - o jednej z najbardziej trwałych granic Europy. Na wschodniej rubieży Górnego Śląska" - tematem wystawy jest linia graniczna, która oddzielała Królestwo Polskie od Śląska na przestrzeni wieków. Doprowadziło to do powstania różnic w stylu życia, architekturze, kulturze, tożsamości
i mentalności oraz różnych doświadczeń historycznych. Nawet jeśli granica zniknęła na początku XX wieku, dawne przygraniczne tereny nadal zmagały się ze skutkami wieloletniego podziału. Poprzez udział w tej ofercie edukacyjnej chcemy zwrócić uwagę młodych ludzi na historycznie uwarunkowaną specyfikę regionu i poruszyć z uczestnikami kwestie dotyczące tożsamości.

Wybór oferty 1 lub 2 należy podać przy zgłoszeniu grupy. 

Warsztaty przeznaczone są dla uczniów klas 7 i 8 oraz szkół średnich. Liczebność grupy: 25 uczniów + opiekun.

Wkład własny uczestników to 5 zł od osoby. W cenie obiad. Zapewniamy transport spod szkoły do Opola i z powrotem oraz ubezpieczenie uczestników.

Limit miejsc ograniczony!

Lokalizacja: wszystkie punkty programu odbywają się w Opolu.

Planowany termin realizacji projektu: listopad – grudzień 2019 r. Warsztaty są jednodniowe, termin będzie ustalany bezpośrednio ze szkołami, które zakwalifikują się do udziału w projekcie.

Termin nadsyłania zgłoszeń: 15 listopada 2019 r.

Formularz dostępny pod adresem: https://tiny.pl/t4mdq

lub pod kodem QR:

O HISTORII I TOZSAMOSCI NA GS

Kontakt: 

Anna Suchan
tel. 32 230 60 18
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Partnerzy: 

logo vdg

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 05 listopad 2019 09:38