Logo
Wydrukuj tę stronę

"Humboldtstraße Zwei" - powieść o losach pewnej śląskiej rodziny

Quelle: Archiv von Harald Gesterkamp / Źródło: Archiwum Haralda Gesterkampa Quelle: Archiv von Harald Gesterkamp / Źródło: Archiwum Haralda Gesterkampa

Ukazała się śląska powieść Haralda Gesterkampa, przedstawiająca losy niemieckiej rodziny w latach 1934-2014.

Erich Plackwitz pracuje w latach trzydziestych jako sędzia w sądzie rejonowym w Jaworze, małym miasteczku na Śląsku. Gardzi Hitlerem i narodowym socjalizmem, ale musi bezradnie patrzeć, jak Niemcy rozwijają się coraz bardziej z państwa konstytucyjnego w państwo bezprawia. Córka Ericha, Elise, spędza piękną młodość w domu rodziców, położonym przy Humboldtstraße nr 2; traci go jednak podczas wojny. Po wojnie zdobywa przyczółek w Niemczech Zachodnich; tam kończy edukację, wychodzi za mąż i zakłada rodzinę. Ale cały czas pozostaje w niej tęsknota za Śląskiem. Jej syn Andreas nie może tego zrozumieć. Dopiero gdy jego matka jest już stara i staje w obliczu śmiertelnej diagnozy raka, zaczyna interesować się historią jej życia. Pomaga mu w tym stary pamiętnik wojenny matki. "Humboldtstraße Zwei" to ekspresyjna powieść, która opisuje życie śląskiej rodziny, a jednocześnie jej życie w Niemczech począwszy od czasów narodowego socjalizmu, wojny i wypędzenia przez okres powojenny do dnia dzisiejszego.

"Humboldtstraße Zwei" to ekspresyjna powieść Haralda Gesterkampa, która opisuje życie śląskiej rodziny, a jednocześnie życie w Niemczech, począwszy od czasów narodowego socjalizmu, wojny i wypędzenia przez okres powojenny do dnia dzisiejszego.

Spotkanie autorskie wokół książki odbędzie się w czwartek, 22 czerwca w Haus des Deutschen Ostens, Am Lilienberg 5, 81669 Monachium. Rozpoczęcie o godzinie 19:00.

Ze względu na utrzymujące się obostrzenia związane z pandemią w spotkaniu może wziąć udział jedynie ograniczona liczba uczestników. Organizatorzy proszą o zgłoszenia telefonicznie pod numerem 089.4499930 lub mailowe pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Książkę można zamówić na stronie internetowej autora TUTAJ.

Polecamy.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 czerwiec 2021 11:23
© 2017 Verband der deutschen sozial-kulturellen Gesellschaften in Polen. Alle Rechte vorbehalten. Entworfen von VdG