Log in
Anna Hermasz

Anna Hermasz

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wracamy do kościołów

Szanowni Państwo,

dotychczas ze względu na przepisy bezpieczeństwa, dotyczące pandemii w kościele mogła przebywać ograniczona liczba osób, w związku z czym prosiliśmy Państwa o uprzednie powiadomienie nas o swoim udziale we Mszy św.  

Zgodnie z informacją Rady Ministrów z dnia 27 maja 2020 r.:

  • od soboty 30 maja zniesiony zostaje limit wiernych w kościołach. Należy jednak zachować 2 m odległości między ludźmi.
  • W kościołach nadal obowiązywać będą maseczki z wyjątkiem duchownych sprawujących kult religijny.

Dlatego pragniemy zaprosić do osobistego wzięcia udziału w uroczystej Mszy św. z okazji 25-lecia pielgrzymowania Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Wyjątkowo w tym roku odbędzie się ona w Katedrze Opolskiej.

Przypominamy, że 7 czerwca 2020 r. o godz. 9.00 na antenie TVP 3 Opole i poprzez internet (Media VdG) będzie transmitowana Msza św. z Katedry Opolskiej, którą odprawi opolski biskup Andrzej Czaja.

Link do strony Diecezji Opolskiej: http://diecezja.opole.pl/index.php/homepage/aktualnosci/2575-nowy-dekret-biskupa-opolskiego?fbclid=IwAR3Im3UIEsHEaE3HTkOl4BLVSM9wGu1sPWRSwwDKMaywJUkxEnwMJfvHZE4

Źródło: Diecezja Opolska. Oficjalny Serwis Informacyjny

Konkurs dla uczniów: „Deine Gedichte und Lieder - deutsche Traditionen neu interpretiert“

Szanowni Państwo,

Niemieckie Towarzystwo Oświatowe Opole ogłasza konkurs dla uczniów: „Deine Gedichte und Lieder - deutsche Traditionen neu interpretiert“

Aby wziąć udział w konkursie Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego w Opolu (NTO), uczestnicy powinni dostarczyć swoje wiersze nawiązującej do tradycji, zwyczajów, świąt i niemieckich obrzędów ludowych – takich jak np. Maifeuer czy Maibaum, zwyczajow Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Autorzy mogą także sami stworzyć nowe teksty do znanych i popularnych melodii niemieckich, znanych wszystkim dzieciom jak: „Alle Vögel sind schon da“, „Alle meine Entchen“ lub „Hänschen klein“ to tylko kilka przykładów, wybór jest ogromny! Zapraszamy uczniów, którzy nie ukończyli jeszcze osiemnastego roku życia, uczą się języka niemieckiego lub mówią po niemiecku, do wzięcia udziału w naszym konkursie.

Najlepsze piosenki, teksty lub wiersze uczniów szkół podstawowych i najlepsze piosenki, teksty lub wiersze uczniów szkół średnich zostaną nagrodzone, a wybrane teksty zostaną opublikowane na stronie internetowej oraz profilu facebookowym Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego. O sposobie podziału nagród zadecyduje Jury.

Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest napisanie własnych tekstów i przesłanie ich z dołączonym, wypełnionym i podpisanym Załącznikiem nr 1 do nas do 21 czerwca 2020 r. pocztą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Zgłoszone teksty oceniane będę przez jury, w którego skład wejdą:
• Prof. Joanna Rostropowicz (przewodniczące)
• Waldemar Gielzok (członek jury)
• Rosa Wesle (członkini jury)
• Kubilay Topal (członek jury)
• Manfred Prediger (członek jury)

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 27 lipca na naszej stronie w facebooku i na naszej stronie internetowej. Nagrody zostaną rozdane podczas internetowej ceremonii ok. 7 września 2020 r. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe.

Plik do pobrania: 

 

 Źródło: Niemieckie Towarzystwo Oświatowe

Schlesien Journal 26.05.2020

Sytuacja rolników w czasie pandemii. Rolnicy Związku Śląskich Rolników opowiadają o swoich problemach i wysokich cenach za artykuły spożywcze w sklepach. Jerzy Farys, historyk który opisał historię swojej gminy Turawa. Powstała 6-cio tomowa publikacja. Zaproszenie na wystawę w konsulacie Niemiec w Opolu o Ludwiku van Beethovenie.

  • Dział: Video
Subskrybuj to źródło RSS