Log in

Krajowy konkurs dla uczniów 2016/2017: „Ojczyzna w zwierciadle ucieczek, wypędzeń i integracji“

Stowarzyszenie Pamięć i Spotkanie e.V. oraz Krajowy Związek Wypędzonych i Przesiedlonych w Wolnym Państwie Saksonia/ Łużyce Sląskie e.V. ogłaszają ogólnokrajowy konkurs dla uczniów szkół w Saksonii jak również uczniów z sąsiednich, polskich i czeskich regionów na poziomie klas od 7 do 12.

Temat konkursu : „Ojczyzna w zwierciadle ucieczek ,wypędzeń i integracji“

Patronką ogłoszonego konkursu jest Minister Kultury Saksonii, Pani Brunhild Kurth.

Od niepamiętnych czasów ludzie byli z najróżniejszych powodów wykluczani, prześladowani i wypędzani.

Szczególnie w państwach narodowych 19. i 20. wieku mniejszości postrzegane były jako ciała obce, którym przychodziło zmierzyć się z uprzedzeniami, strachem i odrzuceniem.

Dla sił sprzymierzonych pod koniec II wojny światowej tak zwany „transfer ludności“ w postaci milionów Niemców z Prus Wschodnich i Zachodnich, Pomorza, Brandenburgii, Sląska, Czech, Moraw oraz innych regionów w Europie Wschodniej, Srodkowej i Południowej objawiał się jako adekwatna odpowiedź na zbrodnie hitlerowskie. Nieludzkość takich „transferów“ wydawała się być zażegnana we wspólnie rozwijającej się Europie, jednakże rozpad Jugosławii w latach dziewięćdziesiątych i następujące w wyniku tego czystki etniczne wyprowadziły nas z takiego błędnego rozumowania. Również po rozpadzie Związku Radzieckiego odmowa praw mniejszości w państwach sukcesyjnych doprowadziła do napływu tzw. „późnych niemieckich przesiedleńców“

Konkurs ma dlatego na celu podjęcie różnych aspektów pojęcia „Ojczyzna“ i wielostronności obrazów kojarzonych z ojczyzną. Ojczyznę należy uznawać za coś wartościowego i wartego zachowania. Jednocześnie życzylibyśmy sobie, aby tym tematem wzbudzić zainteresowanie i ciekawość wobec historii oraz współczesnych zjawisk społecznych jak i ochotę na odkrywanie i do-pytywanie odnośnie różnic kulturowych .

Opracowanie tego obszernego tematu pozostawiamy Państwu do swobodnego wyboru. Dalsze informacje znajdą Państwo w dołączonym załączniku.

W razie pytań i zgłoszenia można wykorzystać Internet www.jugendportal-ebi.de lub następujące dane kontaktowe: Mario Morgner, Abhorner Str. 03, 08228 Rodewisch, Germany/Niemcy

Telefon: 03744-31086, emalia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ostatnio zmieniany środa, 08 luty 2017 23:44