Log in

3 września: Debata, nabożeństwo oraz koncert

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych zaprasza 3 września na debatę z okazji 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie wraz z nabożeństwem oraz koncertem jubileuszowym.

Debata pt.:

25 lat w dialogu. Dobre sąsiedztwo nie tylko z perspektywy mniejszości niemieckiej
3 września 2016 r., (sobota), godz. 13.30
Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Sala Orła Białego
ul. Piastowska 14, Opole

Traktat o dobrym sąsiedztwie między Polską a Niemcami dał początek nowej erze w stosunkach obu krajów. Zakończył okres wojen, sporów i konfliktów, a stworzył podstawy do intensywnej współpracy. Zawarcie Traktatu wpisało się w historyczny przełom w Europie, który zapoczątkowała Polska, a który Polsce przyniósł wolność i Niemcom jedność. Traktat również poruszał kwestię mniejszości niemieckiej w Polsce- konstytuował jej istnienie.

Jubileusz 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy to powód do świętowania: Polska i Niemcy są ze sobą ściśle związane pod względem politycznym, społecznym i międzyludzkim. Ważnym miernikiem współczesnego polsko-niemieckiego dialogu jest mniejszość niemiecka, której organizacja dachowa- ZNSSK w Polsce również w tym roku obchodzi 25lecie pracy na rzecz społeczności Niemców w Polsce i dialogu międzysąsiedzkiego.

Rok jubileuszowy jest powodem do wybiegnięcia myślą naprzód, porozmawiania o przyszłym kształcie naszych relacji oraz wspólnego poszukiwania rozwiązań w obliczu wyzwań naszych czasów. Podczas debaty pt. „25 lat w dialogu. Dobre sąsiedztwo nie tylko z perspektywy mniejszości niemieckiej”, którą organizujemy 3 września 2016 r., w Opolu wrócimy wspomnieniem do roku 1991, postaramy się o bilans ćwierćwiecza dla stosunków polsko-niemieckich i o miejsce mniejszości niemieckiej w tym bilansie, ich wagę dla polityki europejskiej a także postawimy sobie pytanie o ich rozwój w przyszłości.

Podczas debaty będziemy gościć znamienite osobowości: Rolfa Nikela, Ambasadora RFN w Polsce, Sebastiana Chwałka, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji RP (tbc), Hartmuta Koschyka, Pełnomocnika Rządu RFN ds. mniejszości narodowych oraz prof. dra hab. Krzysztofa Ruchniewicza, Dyrektora Centrum im. Willego Brandta we Wrocławiu. Dyskusję moderować będzie Bernard Gaida, Przewodniczący Zarządu ZNSSK w Polsce.

Debata będzie tłumaczona symultanicznie w językach polskim i niemieckim. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 31 sierpnia 2016.

Nabożeństwo ekumeniczne odbędzie się z kolei o godzinie 16.00. Poprowadzi je biskup opolski Andrzej Czaja. O oprawę muzyczną zadbają Chór z Wałbrzycha oraz z Polskiej Cerekwii. Koncert w wykonaniu muzyków Filharmonii Opolskiej odbędzie się z kolei o godzinie 18.00. Wszystkie uroczystości odbędą się 3 września.

Zapraszamy także na Dzień Otwartych Drzwi ZNSSK 4 września od godziny 12.00.

Ostatnio zmieniany środa, 08 luty 2017 23:47