Log in

VI Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej

Już 22 września 2018 Wrocław stanie się stolicą Niemców w Polsce. Największe wydarzenie kulturowe mniejszości niemieckiej zaprasza na występy grup młodych wschodzących gwiazd niemieckojęzycznej sztuki estradowej i doświadczonych już wieloletnią działalnością chórów, grup tanecznych oraz jednej z najpopularniejszych niemieckich piosenkarek.

Festiwal Kultury organizowany co trzy lata, ma zaprezentować szerokiej publiczności bogactwo oferty kulturalnej mniejszości niemieckiej. Od muzyki chóralnej, popu i jazzu, arii operowych i musicalowych evergreenów, poprzez szlagiery, orkiestry dęte, zespoły wokalne i taniec. Zapraszamy na występy grup kulturalnych, reprezentujących nasze organizacje mniejszości niemieckiej z całej Polski.

Festiwal podzielono na dwie części, pierwsza część religijna z uroczystą mszą rozpocznie się o godz. 9.30 w Katedrze Wrocławskiej a druga o godz. 12.00 w Hali Stulecia częścią oficjalną, w której głos zabiorą przewodniczący związku i zaproszeni goście z kraju i z zagranicy. Już od godziny 13.30 na scenie Hali Stulecia występować będą zespoły, które przed trzema laty - podczas V Festiwalu Kultury - przyciągnęły nawet 8000 widzów, wypełniając Halę po brzegi. Wieczorem natomiast wystąpi gwiazda wieczoru – Stefanie Hertel ze swoją grupą.

Festiwal to jednak nie tylko atrakcyjne występy, które nie pozwolą oderwać oczu od sceny, to także wystawy, stoiska informacyjne oraz publikacje, które będą prezentowane przez cały dzień w kuluarach hal, to również warsztaty, konkursy i zabawy dla dzieci i młodzieży. Dla zainteresowanych stykiem polityki i kultury w jednej z rotund odbędzie się także panel dyskusyjny, przygotowany przez dom Współpracy Polsko Niemieckiej. Właśnie dlatego powinniście Państwo przyjechać do Wrocławia, gdyż Festiwal jest tak różnorodny, jak różnorodna jest społeczność Niemców ze Śląska, Pomorza, Warmii czy Mazur.

Spodziewamy się również znanych gości – przedstawicieli polskiej i niemieckiej polityki, życia społecznego oraz innych mniejszości narodowych z Polski i z zagranicy.

Celem Festiwalu jest przedstawienie niemieckiej kultury tworzonej w Polsce i tym samym pogłębienie międzykulturowego dialogu. Mniejszość Niemiecka w Polsce w praktyce udowadnia to, co Rzeczpospolita Polska zawarła w swoim porządku prawnym oraz poprzez ratyfikację międzynarodowych traktatów i dokumentów, że do polskiego dziedzictwa kulturowego należy także dziedzictwo jej mniejszości narodowych w tym także niemieckie tradycje, muzyka, stroje, jak i bardzo współczesna twórczość. Niemiecka kultura w Polsce jest żywa i zróżnicowana.

Na Państwa czeka zróżnicowany program, dzięki któremu poznacie Niemców w Polsce z wielu różnych stron!

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych! Wstęp wolny!

Media

Ostatnio zmieniany środa, 19 wrzesień 2018 14:43