Log in

1344 szczątek niemieckich żołnierzy pochowanych w gm. Stare Czarnowo

1344 szczątek niemieckich żołnierzy pochowanych w gm. Stare Czarnowo Quelle: pomost.net.pl

11 kwietnia 2019 roku w uroczystym pogrzebie na cmentarzu wojennym w Glinnej, gmina Stare Czarnowo, stowarzyszenie Pomost pochowało szczątki 1344 żołnierzy niemieckich oraz cywilów - ofiary obozów pracy. Miejsca odnalezienia znajdowały się na terenie województw: wielkopolskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego. W uroczystościach wzięli udział żołnierze polscy oraz niemieccy a także konsul generalny Niemiec z Gdańska.

Cmentarz Wojenny Żołnierzy Niemieckich w Glinnej jest zbiorczym cmentarzem wojennym, który został założony przez Niemiecki Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi. Oficjalne otwarcie cmentarza nastąpiło 15 lipca 2006 r. Jest on jednym z 13-stu zbiorczych cmentarzy wojennych w Polsce gdzie pochowani są żołnierze niemieccy, którzy zginęli podczas działań wojennych na terenie naszego kraju. Cmentarz pomieści do ok. 32.500 zmarłych, którzy tutaj znajdą miejsce ostatecznego spoczynku. Do obecnej chwili na cmentarzu pochowano ponad 18 tys. doczesnych szczątków żołnierzy niemieckich i kilkaset osób cywilnych.

Z pewnością jest to obiekt przyczyniający się do budowania zaufania i zachowania w pamięci wydarzeń historycznych dziejącego się przez wieki sąsiedztwa.

Źródło: 

http://www.pomost.net.pl/o_nas.html

https://www.stareczarnowo.pl/strona/menu/18_cmentarze

https://www.volksbund.de/kriegsgraeberstaette/stare-czarnowo.html

20692414

Zdjęcia: pomost.net.pl

Ostatnio zmieniany czwartek, 18 kwiecień 2019 11:00