Log in

24 Pielgrzymka Mniejszości na Górze Św. Anny

24 Pielgrzymka Mniejszości na Górze Św. Anny Quelle: VdG

W niedzielę 2 czerwca na Górze św. Anny odbędzie się 24 pielgrzymka mniejszości narodowych i etnicznych. Jednocześnie obchodzić będziemy 30-stą rocznicę ponownego wprowadzenia na mszę świętą języka niemieckiego.

Suma odprawiona zostanie pod przewodnictwem gościa, biskupa pomocniczego Padeborn Matthias König, który nie tylko działa w arcybiskupstwie, lecz także w Światowej Radzie Kościołów (priorytet Ameryki Łacińskiej) oraz zaangażowany jest w migrację Konferencji Episkopatu Niemiec (DBK). Biskup König jednocześnie pełni funkcję pełnomocnika niemieckiej Konferencji Episkopatu dla niemieckojęzycznego duszpasterstwa za granicą. W niedzielę o godz. 11:00 wspólnie z gospodarzem, biskupem opolskim Andrzejem Czają zostanie odprawiona suma pod tegorocznym mottem: „Bądźcie moimi świadkami – aż po krańce ziemi (Dz 1,8). O godz. 10:00 modlitwa w intencji młodego i starszego pokolenia, o godz.14:30 nabożeństwo ku czci św. Anny w bazylice.

Podczas uroczystej mszy świętej upamiętniona zostanie pierwsza msza św. czytana w języku niemieckim na Górnym Śląsku, która odprawiona została 30 lat temu. Z decyzją byłego opolskiego biskupa Alfonsa Nossola wraca odprawianie mszy w języku niemieckim w bazylice na Górze św. Anny.

Gościem tegorocznej pielgrzymki jest przewodniczący Związku Wypędzonych Bernd Fabritius oraz ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Rolf Nikel.

Tradycyjnie po sumie od godz. 13:00 w namiocie odbędzie się festiwal mniejszości grupy dziecięcej i młodzieżowej, na który zapraszają TSKN na Śląsku Opolskim jak również Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe.

Serdecznie zapraszamy na świętowanie razem z nami religijnej uroczystości!

pielgryzmka2019 1.02 

Quelle: Wochenblatt.pl                                 

Ostatnio zmieniany piątek, 24 maj 2019 11:18