Log in

Na Słowacji rozpoczął się kongres z okazji jubileuszu 70-lecia istnienia FUEN

Na Słowacji rozpoczął się kongres z okazji jubileuszu 70-lecia istnienia FUEN Quelle: FUEN.org

13.06.2019 na Słowacji odbyło się oficjalne otwarcie kongresu z okazji jubileuszu 70-lecia istnienia Federalnej Unii Europejskich Grup Mniejszościowych (FUEN). Prezydent dr József Menyhárt powiedział kilka słów o organizacji Partii Społeczności Węgierskiej na Słowacji: „Nie chcemy być odbierani jako mniejszość, ponieważ jesteśmy dumni ze swojej narodowości. Pomimo różnicy zdań politycznych, mamy te same cele, takie jak utrzymanie wykształcenia w języku ojczystym. Mniejszość węgierska na Słowacji dzięki licznym podpisom wniosła sukces do europejskiej inicjatywy obywatelskiej Minority SafePack”.

Dr Ondrej Pöss, prezes Związku Karpatoniemieckiego na Słowacji pozdrowił wszystkich obecnych oraz mówił w swojej przemowie: „ szanujemy nasze pochodzenie i nie możemy zapomnieć o naszych dziadkach, którzy skonfrontowali się z naruszeniem swoich praw człowieka i silnymi procesami asymilacji. Organizacje takie jak FUEN przyczyniają się do tego, aby takie sytuację nigdy się nie powtarzały.

Joachim Bleickier, ambasador Niemiec na Słowacji zaznaczył, że członkostwo Unii Europejskiej na Słowacji przyczyniło się do intensywności stosunków społeczności węgierskiej do Niemiec. „Jednak wyzwania pozostają: W ostatnim czasie dużo słyszymy o wzmocnieniu państw narodowych w UE. Rzadko kiedy przynosi to coś dobrego dla mniejszości”.

Valentin Inzko, wysoki przedstawiciel dla Bośni i Hercegowiny opowiedział o swojej pracy i doświadczeniach. „ Zawsze kiedy politycy mówią, że pokojowe współistnienie jest niemożliwe, ludzie udowadniają im, że są w błędzie”.

William Romans, starszy radca prawny, w imieniu Lamberto Zannier, sekretarza generalnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) powiedział: „ FUEN łącznie z OBWE jest znane i szanowane na całym świecie jako organizacja międzynarodowa. Ciężko oszacować jej ciężką pracę oraz entuzjazm”.

W kongresie FUEN wzięli udział m.in. przedstawiciele mniejszości niemieckiej w Polsce Pan Bernard Gaida, Pan Rafał Bartek oraz Pani Katrin Koschny. 

 

Żródło: https://www.fuen.org/de/news/einzelansicht/article/fuens-70-year-anniversary-congress-has-started-in-slovakia/

csm MG 3555 2b392eda87

csm MG 3575 014e7b76f3

csm MG 3562 e7d2fce951 1

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 czerwiec 2019 14:58