Log in

Adwent, czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia!

Adwent, czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia! Quelle: pixabay.com

W niedziele, 1 grudnia 2019 roku w kościele katolickim oraz ewangelickim rozpocznie się adwent. Jest to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres oczekiwania na narodziny Jezusa oraz duchowych przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Dla wielu ludzi czas ten należy do jednych z najpiękniejszych dni w roku. Koniec czasu adwentowego przypada w Wigilie Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia.

Skąd pochodzi nazwa adwent?

Nazwa Adwent pochodzi z łacińskiego słowa adventus, oznaczającego przyjście. W kościele łacińskim, odnosi się do czasu, podczas którego wierni Kościoła katolickiego przygotowują się do obchodów święta Bożego Narodzenia, rocznicy narodzin Jezusa Chrystusa.

Tradycje i zwyczaje adwentowe:

Roraty:

Jest to pierwsza msza o wschodzie słońca w okresie adwentu. Jest to msza wotywna o Najświętszej Maryi Pannie a nazwa mszy pochodzi od jej introitu, który zaczyna się od słów „rorate cæli desuper” Charakterystycznym elementem rorat jest zapalanie świecy, zwanej roratką (świecą roratną).

Wieniec adwentowy:

Wieniec adwentowy z czterema świecami oznacza cztery niedziele Adwentu. Z upływem kolejnych tygodni zapala się odpowiednią liczbę świec. Światło jest wyrazem radości z bliskiego już przyjścia Chrystusa.

candles 1925292 960 720

Kalendarz adwentowy:

Od 1 grudnia codziennie otwieramy małe drzwi w kalendarzu adwentowym. Za drzwiczkami znajdują się słodycze i inne małe niespodzianki, które osłodzą nasz czas aż do Bożego Narodzenia.

advent calendar 2945128 960 720

Mikołajki:

Zarówno w Polsce jak i w Niemczech Mikołajki są ważnym dniem w okresie przedświątecznym. W tym dniu dziecięce buty lub skarpety wypełnione są drobnymi prezentami i smakołykami. Zwyczaj ten pochodzi od św. Mikołaja, który żył 340 lat temu jako biskup w tureckiej Myrze (obecnie Demre) i był uważany za szczególnie miłosiernego. Oddał wszystko, co posiadał ubogim i dzieciom. 6 grudnia, czyli w dniu jego śmierci, upamiętniono go jako patrona dzieci. 

Jarmark bożonarodzeniowy:

W czasie trwania adwentu tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy, odbywa się w plenerze w wielu miastach Niemiec, czy też Polski. Jest licznie odwiedzany, aby wypić na nim grzane wino lub kupić prezenty świąteczne dla najbliższych.

Tradycja  tych  targów  sięga  XIV  wieku.  Najbardziej  znanym  niemieckim  jarmarkiem  bożonarodzeniowym  jest  norymberski,  ale  wiele  innych  miast,  takich  jak  Drezno  czy  Akwizgran,  jest  również  dobrze  znanym  jarmarkiem.

Podobne jarmarki odbywają się współcześnie też w innych krajach, m.in. w Polsce (we Wrocławiu, w Krakowie, Opolu  i Gdańsku.) 

christmas market 1864241 960 720

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 grudzień 2019 09:05